Ludziom nie można płacić tylko za przychodzenie do pracy

0 0
Ludziom nie można płacić tylko za przychodzenie do pracy

– Dawniej urzędnikowi wynagrodzenie należało się za to, że miał etat. Teraz musimy przy wynagrodzeniach uwzględnić element zmienny, jakim jest jakość obsługi – mówi Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej.

W Poczcie Polskiej trwają rewolucyjne zmiany. Bez zaangażowania w nie pracowników nie będą miały szans powodzenia. Co robi firma w tym zakresie?

Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej: Realizujemy program "Liderzy zmian". Powstał w momencie, kiedy zorientowaliśmy się, że strategia przygotowana przez Pocztę Polską była w niewłaściwy sposób przekazywana pracownikom. Wcześniej było tak, że wystarczyło jakąś informację umieścić na stronie internetowej, a następnie dyrektorzy mówili, że tak ma być i na tym kończyła się cała dyskusja.

Teraz jest dialog?

- Tak. Chodzi o to, żeby prostym językiem dotrzeć do szeregowego pracownika poczty: do listonosza, naczelnika, pani w okienku po to, żeby oni wszyscy zrozumieli, o jakich zmianach mówimy. Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie z grona naszych pracowników ponad stu osób, które będą pomagać mentorom, członkom zarządu i naczelnikom w tym, aby pracownicy zrozumieli te kwestie.

W ciągu roku odbyło się kilka tysięcy odpowiednio przygotowanych spotkań, podczas których były nie tylko prezentacje, ale też realne rozmowy. Po raz pierwszy zadawano pytania dyrektorowi, a jeżeli ten nie umiał na nie odpowiedzieć, był zobowiązany do przygotowania odpowiedzi na następne spotkanie albo na piśmie. Bardziej przypominało to warsztaty. Takiej forma wcześniej w Poczcie Polskiej nie stosowano.

Dla pracowników była to zatem nowość. Jak na nią zareagowali?

- Byli pozytywnie zaskoczeni, tym bardziej że głównym punktem programu były kwestie dotyczące obsługi klienta. Zważywszy, że pierwsza strategia zarządu realizowana była w ciągu miesiąca i nie było czasu na takie konsultacje - dało to bardzo dobry efekt, bo z jednej strony ludzie zrozumieli, na czym zmiany mają polegać, a z drugiej dołożyli dużo od siebie.

W Poczcie Polskiej szykują się również zmiany w systemie wynagrodzeń. Czego powinien się spodziewać zespół składający się z 91 tys. pracowników?

- Generalnie nie można ludziom płacić tylko za przychodzenie do pracy - powinniśmy płacić za jakość. Dawniej urzędnikowi wynagrodzenie należało się za to, że ma etat. Jeżeli się nie zmienimy, nie będziemy coraz lepiej obsługiwać klienta i nic z tego nie będzie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.