Koszty pracy są ważne, ale nie najważniejsze

0 0
Koszty pracy są ważne, ale nie najważniejsze

Nieelastyczne prawo pracy oraz brak mechanizmów wsparcia dla zagrożonych miejsc pracy to dwa powody, przez które przegrywamy konkurencję z innymi krajami europejskimi – mówi Dariusz Banach z Toyota Motor.

Toyota została wiceliderem rankingu najlepszych pracodawców w Polsce. Jak udało się to w okresie spadku zamówień i zwolnień?

Dariusz Banach, dyrektor personalny, Toyota Motor Manufacturing Poland: Na pewno jest to wynik naszej dbałości o pracowników. Mamy bardzo stabilną politykę zatrudnienia, zgodnie z którą nawet w najtrudniejszych czasach, kiedy nie jesteśmy w stanie utrzymać zatrudnienia, staramy się utrzymać pracowników stałych. Wiąże się to z wysokimi kosztami, ale lojalność popłaca. Pracownicy nam się odwdzięczają.

Ponadto zadziałała magia marki. Toyota jest cały czas legendą. Po 2-3 niełatwych latach, w których sprzedaż samochodów spadała, odzyskujemy prymat. W tym roku Toyota powinna uzyskać sprzedaż na poziomie 10 mln sztuk.

W 2012 roku Toyota Motor Manufacturing Poland rozstała się z 200 pracownikami tymczasowymi i przeszła na system dwuzmianowy. Jak te decyzje wpłynęły na atmosferę w firmie?

- Było to dla nas jednocześnie trudne i ciekawe doświadczenie. Ale opowiem od początku. Nasz główny klient ze względu na trudną sytuację na rynku motoryzacyjnym i spadek zamówień, zmniejszył produkcję o jedną trzecią, co spowodowało u nas potrzebę redukcji zatrudnienia o ponad 20 proc.

Mając 200 pracowników tymczasowych, zdecydowaliśmy o nieprzedłużaniu i przerwaniu ich umów. Zrobiliśmy to w sposób maksymalnie przyjazny dla tych osób. Daliśmy im dwa miesiące, by przeorganizowali swoje życie osobiste. Uruchomiliśmy agencje pracy tymczasowej oraz zorganizowaliśmy lokalne targi pracy.

Udało się znaleźć im zatrudnienie?

- Tak. Część osób znalazła pracę dzięki agencji pracy czasowej także za granicą. Jeszcze przed wygaśnięciem umów udało się znaleźć pracę około 70 osobom. W ciągu następnych dwóch miesięcy zajęcie miały niemal wszystkie osoby, które chciały pracować.

Czy to ludzkie postawienie sprawy przyniosło Toyocie korzyści?

- Kiedy w styczniu bieżącego roku ponownie zatrudnialiśmy pracowników tymczasowych, 90 proc. z nich już u nas pracowało. Dzięki temu ryzyko związane z adaptacją w pierwszym okresie pracy było zdecydowanie mniejsze.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • TAK SIĘ TROSZCY O PRACOWNIKÓW ,A GDZIE PAN BANACH TERAZ JEST ,NIESTETY NIE W TOYOTA

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.