Jarosław Gowin: Główną barierą wzrostu inwestycji w Polsce jest brak rąk do pracy

Jeżeli II Ustawa o innowacyjności wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku – a taki mamy plan – to każdą złotówkę zainwestowaną w B+R przedsiębiorca będzie mógł odpisać sobie od podstawy opodatkowania podatku - w rozmowie z PulsHR mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jarosław Gowin: Główną barierą wzrostu inwestycji w Polsce jest brak rąk do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

30 paź 2017 6:52


• - Przepisy to tylko jedna rzecz. My, jako przedstawiciele rządu, możemy je zmieniać. Ale oprócz nich jest też praktyka i mentalność - mówi wicepremier Gowin. 

• Jego zdaniem brak rąk do pracy jest w tej chwili główną barierą wzrostu inwestycji w Polsce.

• Nie wyobraża sobie, by II Ustawy o innowacyjności posłowie nie przyjęli jednogłośnie. 

****

II Ustawa o innowacyjności gotowa. Czeka jedynie na przyjęcie przez Sejm. Jakie efekty przyniosły ulgi dla przedsiębiorców zapisane w I Ustawie o innowacyjności?

Z podsumowaniem czekamy na koniec roku. Ustawa zaczęła obowiązywać od stycznia 2017. Pełne dane będziemy mogli podać w II/ III kwartale przyszłego roku. Zauważyliśmy, że w pierwszych miesiącach funkcjonowania nowych przepisów przedsiębiorcy podchodzili do nich nieufnie. Nie byli pewni, jak zadziałają. Później ich zainteresowanie gwałtownie wzrosło. Spodziewam się więc, że po roku działania będziemy mieli co podsumowywać.

Drugim efektem, który nas cieszy, jest opinia płynąca ze środowiska pracodawców. Ostatnio Pracodawcy RP uznali, że jest to najlepsza ustawa podatkowa wprowadzona w tej kadencji.

Kolejna ustawa wprowadza jeszcze szerszy wachlarz ulg dla innowacyjnych przedsiębiorców. To m.in. zwiększenie wysokości ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową (B+R) do 100 proc. Zaś dla Centrów Badawczo-Rozwojowych będzie to 150 proc. ulgi.

Najważniejsze znaczenie z punktu widzenia gospodarczego ma ta pierwsza liczba. 100 procent ulgi dotyczy wszystkich firm – małych, średnich i dużych – które chcą inwestować w badania i rozwój.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku – a taki mamy plan – to każdą złotówkę zainwestowaną w B+R przedsiębiorca będzie mógł odpisać sobie od podstawy opodatkowania podatku. W przypadku Centrów będzie to jeszcze więcej. Uważam, że zachęty finansowe są bardzo skuteczną metodą pobudzającą firmy do działalności innowacyjnej.

Ile to pobudzanie będzie kosztowało państwo?

Łączny koszt tej ustawy to miliard złotych. Na tyle wicepremier Mateusz Morawiecki zgodził się uszczuplić przychody budżetowe. Traktujemy to jednak jako inwestycję.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

7 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Normalny 2017-10-31 11:30:47

Zlikwidowanie licencji w setkach zawodów jednak nic nie dało ty żałosny hipokryto?

xyyx 2017-10-30 18:15:40

to niskie płace są barierą, nie rąk rąk do pracy.

te ka em, co to ? 2017-10-30 16:20:47

inwestycja rozumiana jako tania montownia, brakuje spawaczy, monterów, rozkrawaczy mięs...........