Iwona Hickiewicz: Pracodawcy wciąż nadużywają umów śmieciowych

0 0
Iwona Hickiewicz: Pracodawcy wciąż nadużywają umów śmieciowych
Iwona Hickiewicz, fot. mat. pras.

– Większość stwierdzonych w zeszłym roku przez Państwową Inspekcję Pracy nieprawidłowości dotyczyła sposobu zatrudniania oraz wypłaty świadczeń pracowniczych – mówi Iwona Hickiewicz, szefowa Państwowej Inspekcji Pracy.

Jakie kwestie w Kodeksie pracy budzą największe wątpliwości pracodawców?

Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy: – Na niezrozumiałe przepisy skarżą się zwłaszcza mali pracodawcy, gdy tłumaczą się inspektorom z popełnianych naruszeń. Mówią o skomplikowanych regulacjach prawnych w zakresie czasu pracy. Wskazują na nieracjonalność prawa pracy, które nakłada na nich zbyt dużo obowiązków, zwiększa biurokrację i powstawanie zbędnych, dodatkowych kosztów.

Z kolei inspektorzy wśród przyczyn występujących nieprawidłowości wymieniają niewłaściwą interpretację przepisów prawa pracy, w szczególności w kwestii planowania i rozliczania czasu pracy, wadliwie skonstruowane źródła prawa wewnątrzzakładowego, np. przyjęcie systemów czasu pracy, rozkładów czasu pracy i okresów rozliczeniowych, ale również świadome naruszenia przepisów i ich omijanie ze szkodą dla pracowników.

Czy ci „niezorientowani” pracodawcy mogą liczyć na taryfę ulgową?

– Wobec pracodawcy rozpoczynającego działalność, który z winy nieumyślnej popełni wykroczenie – gdy nie stwierdzimy bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników – inspektor pracy może odstąpić od stosowania środków prawnych, poprzestając na ustnym pouczeniu.

Które przepisy wymagają zmian?

– Negatywnie oceniamy m.in. niektóre rozwiązania zawarte w ustawie z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, dlatego że stwarzają możliwość ich obchodzenia, a nawet świadome naruszanie bez ponoszenia z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Wynika to w szczególności ze zbyt wąskiego katalogu sankcji z tytułu naruszania tych przepisów. W naszej ocenie zatrudnianie pracowników tymczasowych nadal jest często traktowane nie jako doraźna pomoc w normalnym zorganizowaniu pracy przedsiębiorstwa, tylko jako działanie ograniczające koszty pracy, niejednokrotnie z naruszeniem praw pracowniczych.

Poza tym?

– Inny problem, który wymaga rozwiązania, nazywany jest przez inspektorów pracy „syndromem pierwszego dnia”. Dziś, zgodnie z art. 29 par. 1 kodeksu pracy, pracownik powinien otrzymać pierwszego dnia pracy na piśmie umowę o pracę. Tymczasem w praktyce, przy nielegalnym zatrudnianiu, gdy do firmy wchodzi inspektor, często okazuje się, że są pracownicy, którzy jak długo by nie pracowali, rozpoczęli pracę właśnie dzisiaj, w dniu kontroli.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.