Innowacyjny biznes w Polsce potrzebuje menedżerów z zagranicy. Jak ich ściągnąć?

0 0
Innowacyjny biznes w Polsce potrzebuje menedżerów z zagranicy. Jak ich ściągnąć?

- Sporym wyzwaniem, niekiedy barierą, są płace, które w Polsce są niższe niż na zachodzie. Tym, z kolei, co przyciąga jest jasna i obiecująca ścieżka kariery - twierdzi Paweł Przewięźlikowski, prezes firmy Selvita.

Firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych mają problemy ze znalezieniem pracowników?

Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu firmy Selvita, członek Rady Gospodarczej Małopolski oraz Małopolskiej Rady Innowacji: - Większość stanowisk jest obsadzana bez problemu. Polskie firmy działające w strefach wykorzystują głównie wiedzę i doświadczenie polskich pracowników. Przykładem może być Selvita, w której ponad 90 proc. wszystkich zatrudnionych stanowią Polacy. Problem z kadrą pojawia się wtedy, kiedy poszukujemy specjalistów z doświadczeniem w branżach dopiero u nas wschodzących. Do naszej firmy ściągnęliśmy kilku specjalistów, których kompetencji i doświadczenia nie sposób było szukać wśród aplikujących z Polski.

Jakich kompetencji brakowało polskim kandydatom?

- Firma Selvita jako pierwsza w Polsce zajmuje się na dużą skalę badawczo-rozwojową odkrywaniem nowych leków. O bardzo dobrego chemika, czy biologa w Polsce nie trudno. Ale już osoby, która ma doświadczenie menedżerskie i może zostać szefem 30-osobowego zespołu ekspertów w tej branży trzeba szukać za granicą.

Z których państw jest najwięcej kandydatów?

- Trzy główne kierunki napływu to Francja, Wielka Brytania i Ukraina. Zdarzają się także zainteresowani Amerykanie.

Trudno ich ściągnąć do Polski?

- Sporym wyzwaniem, niekiedy barierą, są płace, które w Polsce są niższe niż na zachodzie. Tym, z kolei, co przyciąga jest jasna i obiecująca ścieżka kariery. Możliwość rozwoju i awansu jest atrakcyjna zwłaszcza dla pracowników funkcjonujących w gospodarkach Unii Europejskiej, które mają skostniałe struktury personalne. Tam zrobienie kariery, czy zapewnienie sobie awansu jest trudniejsze. Zatrudnienie w Europie Zachodniej maleje, to widać także po zainteresowaniu zagranicznych kandydatów. Zmniejszającemu się rynkowi pracy towarzyszy zastój na stanowiskach wyższego szczebla. Im wyżej, tym mniej jest dostępnych nowych miejsc.

W specjalnych strefach ekonomicznych wiele firm wystartowało z nowymi pomysłami, często pionierskimi na polskim rynku. To okazja dla specjalistów z zagranicy, dla których kierownicze stanowiska w ich branżach w ich krajach były niedostępne. Pracownicy, którzy kilka lat temu zaczynali pracę w naszej firmie dziś zarządzają 60-osobowymi zespołami. Inną motywacją jest miejsce, w którym mogą pracować. Kraków jest wciąż bardzo atrakcyjny dla wielu kandydatów, którzy odpowiadają na nasze oferty.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.