Gotowość Kulczyków do wejścia i do wyjścia z firmy

0 0
Gotowość Kulczyków do wejścia i do wyjścia z firmy

– Większość polskich sukcesorów koncentruje się na przekazaniu wiedzy i władzy. Jednak pełna sukcesja to także przekazanie własności – twierdzi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Sebastian Kulczyk jest gotowy, by objąć stery w firmie ojca?

Dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego: - Na to pytanie odpowiedź zna wyłącznie Sebastian Kulczyk i jego ojciec. Decyzji takiej, jak zapowiadana sukcesja nie podejmuje się z dnia na dzień. Obie strony muszą do niej dojrzeć - młodszy do tego, żeby przejąć odpowiedzialność, a starszy by ją oddać. Okazuje się bowiem, że ta właśnie gotowość - do „wyjścia" z firmy jest trudniejsza dla dotychczasowego właściciela.

Pięć lat temu zarządzanie firmą przejmował Dariusz Mioduski. Czego założyciele wymagają od swoich dzieci, którym docelowo planują przekazać zarządzanie firmą?

- Każdorazowo następca, który zmierza do przejęcia odpowiedzialności, musi wykazać się nie tylko odwagą, lecz także rzetelnymi kompetencjami w zakresie zarządzania. Rodziny biznesowe, które rozwinęły przedsiębiorstwa na skalę globalną, oprócz prestiżowej uczelni biznesowej coraz częściej wymagają od dzieci również fachowej wiedzy w dziedzinie, w której działa przedsiębiorstwo. Przykładem są potencjalni sukcesorzy z rodziny Johnson&Johnson, którzy muszą oprócz dyplomu uczelni biznesowej, mieć również stopień doktorski z dziedzin takich jak biologia czy chemia, który pozwala im stymulować rozwojem firmy.

Jak ocenia pani drogę Sebastiana Kulczyka prowadzącą do objęcia rodzinnej firmy?

- Sebastian Kulczyk prowadzi firmę Beyond.pl, centrum przetwarzania danych, oparte na chmurze obliczeniowej (cloud computing), która świetnie radzi sobie na rynku. Prowadzenie z sukcesem własnego biznesu jest dobrą zapowiedzią do większych wyzwań.

Sebastian Kulczyk wszedł do zarządu firmy najpierw w roli obserwatora. Polskie firmy korzystają z takich rozwiązań?

- Tak i to dość często. Ważne jest jednak to, by dzieci rodziców prowadzących biznesy rodzinne miały też możliwość jednoczesnego sprawdzenia się w innych firmach. Zdobywały doświadczenie zawodowe, rozwijały swoje kompetencje i wracały do firmy już jako dojrzalsi pracownicy.

W Polsce wciąż jeszcze dzieci wciągane są do firm zaraz po szkole, a firmy rodzinne są ich pierwszym i jedynym doświadczeniem zawodowym. To może bardzo ograniczać ich postrzeganie możliwości biznesowych. Rozwiązanie takie jest wykorzystywane m. in. w Szwajcarii i w Niemczech, gdzie większość właścicieli, podpowiadając swoim dzieciom ścieżkę rozwoju, wskazuje na niezależność zawodową poza firmą.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.