Firmy powinny zamknąć departamenty CSR, jeśli naprawdę chcą robić CSR

– Prawda jest taka, że aby CSR miał sens, muszą być w niego zaangażowani wszyscy pracownicy, bez wyjątków – mówi prof. Craig Smith z INSEAD, szkoły biznesowej we Francji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy powinny zamknąć departamenty CSR, jeśli naprawdę chcą robić CSR

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

28 maj 2014 6:42


Z jakiego powodu firmy powinny zaprzątać sobie głowę działaniami społecznie odpowiedzialnymi?

Prof. Craig Smith, INSEAD: Po pierwsze, biznes musi kreować jakiś rodzaj wartości, żeby odnieść sukces. Jeśli firma ma kręgosłup moralny to zachęca się w niej menedżerów do tego, aby zwracali oni szczególną uwagę na działania CSR, bo z etycznego punktu widzenia organizacji jest to po prostu właściwe. Jednak coraz więcej firm wdraża do biznesu strategie CSR, ponieważ ma świadomość, że leży to również w ich ekonomicznym interesie.

Jak to się dzieje, że CSR może przynosić firmie zyski?

– Jeśli rozpatrujemy działania CSR skierowane do pracowników, zainteresowanie ich problemami, stwarzanie dobrych warunków pracy, wdrażanie work-life balance czy zarządzanie różnorodnością itd., to rachunek jest prosty: zyskujemy bardziej lojalnych pracowników, którzy dobrze się czują w organizacji, szanują jej działania i raczej nie odejdą z firmy przy pierwszej nadarzającej się okazji. Poza tym są bardziej zaangażowani w swoją pracę, bardziej efektywni, a to już bezpośrednio przekłada się na wyniki biznesowe firmy.

Już w czasie rewolucji przemysłowej właściciele fabryk szczególnie troszczyli się o swoich pracowników. Budowali miasteczka, dostarczając im godne warunki mieszkaniowe i życiowe. Wtedy jeszcze nie nazywało się to CSR, ale zgadzało się z ideą, że kiedy troszczysz się o swoich pracowników, to biznes na tym skorzysta.

Ale CSR to nie tylko działania skierowane do pracowników.

– Działania społecznej odpowiedzialności biznesu, które są kierowane na zewnątrz nie są przypadkowe, lecz są ściśle związane z branżą, w której działamy i otoczenia, ponieważ podstawowym założeniem jest tutaj zajmowanie się skutkami oddziaływania firmy na otoczenie. Jeśli wiemy, że w naszej działalności i dla naszych interesariuszy szczególnie ważne jest np. dbanie o środowisko, to podejmując działania w tym zakresie, budujemy do siebie zaufanie, co również procentuje w ujęciu biznesowym, bo w pewien sposób mamy wpływ na to, jak jesteśmy odbierani.

Ludzie często pytają mnie, czy CSR jest opłacalny dla firmy. Jest. Z jednej strony działasz społecznie, ale w tym samym czasie dbasz o swój rachunek ekonomiczny.

Czy można wyróżnić najpopularniejsze praktyki CSR realizowane współcześnie przez firmy?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.