Czego boi się menedżer i skąd strach przed menedżerem?

0 0
Czego boi się menedżer i skąd strach przed menedżerem?

- Menedżerowie powinni wyzbyć się odgadywania z góry spodziewanych zachowań pracowników na komunikowane informacje i planowane zmiany. Obserwuję, że często sądzą według siebie i wtedy rzeczywiście nabierają wątpliwości - twierdzi Agnieszka Szczepaniak z Oknoplastu.

Przygotowując się do rozmowy z panią przejrzałam m.in. fora internetowe. W wielu miejscach pojawiły się opinie byłych pracowników Oknoplastu, którzy bynajmniej nie są ambasadorami firmy, a osobami, które nie szczędzą krytycznych uwag opisując współpracę z państwem. Takie komentarze uderzają w wizerunek firmy i zmieniają jej obraz w oczach nie tylko potencjalnych i obecnych pracowników, lecz także partnerów biznesowych. W jaki sposób dział HR radzi sobie z takimi sytuacjami?

Agnieszka Szczepaniak, dyrektor personalna, Oknoplast: - Aktualnie wiele firm, głównie tych dużych stanęło przed problemem tzw. forów internetowych typu „opinie o pracodawcach", na których bardzo ciężko znaleźć pozytywne informacje na temat firmy. Nie interweniujemy, tzn. nie prosimy o usuwanie krzywdzących komentarzy, kierując się zasadą, że usuwanie wypowiedzi wzmaga aktywność - od razu w miejsce jednego usuniętego komentarza pojawia się kilka nowych (tzw. efekt Barbry Streisand).

Pierwszą rzeczą jaką robimy, to staramy się zweryfikować informacje zamieszczone na forach, spotykamy się z menedżerami i sprawdzamy, na ile opisane zarzuty są zasadne. Jeżeli tak jest, to wprowadzamy odpowiednie możliwe zmiany, by ograniczyć tego typu sytuacje w przyszłości. To jedna z ważniejszych metod, którą wprowadziliśmy w naszej firmie.

Inne narzędzia jakie stosujemy w celu pozyskania informacji o firmie to klasyczny wywiad z pracownikami, którzy odchodzą w własnej woli. Przeprowadzamy z nimi rozmowy i pytamy, co wpłynęło na ich decyzję. Dzięki temu uzyskujemy informację o wszystkich nieprawidłowo działających obszarach, które można w firmie usprawnić i udoskonalić. W pytaniu wskazała pani na bardzo ważny problem, z którym muszą zmierzyć się dzisiaj pracodawcy. Cały czas zastanawiamy się, jak sobie radzić ze zjawiskiem forów pracowniczych, tym bardziej, że na strony zaglądają także nasi potencjalni pracownicy i obecni. Specjaliści twierdzą, że aktywność pracowników na forach internetowych będzie się zwiększać.

Dynamicznie rozwijająca się firma musi mieć mocny dział HR. Mieliście problem ze znalezieniem takich specjalistów?

- Był z tym duży problem. Ekspertów z branży HR jest stosunkowo niewielu, a do tego trudno znaleźć kandydatów, którzy oprócz wiedzy, będą mogli wykazać się także doświadczeniem i umiejętnościami praktycznymi. Przez półtora roku szukaliśmy np. specjalisty ds. budowania systemu wynagrodzeń.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.