Borykamy się z problemem niezrozumienia outsourcingu

0 0
Borykamy się z problemem niezrozumienia outsourcingu

– To, co się dzieje w tej chwili z budowaniem nowych bloków energetycznych w Polsce nie napawa optymizmem. Od roku mamy tutaj jeden wielki stand by - mówi Piotr Świrkowski, dyrektor zarządzający Globetek Engineering Resource.

Spółka Globetek powstała w 2007 r. w Wielkiej Brytanii, dziś firma działa w Polsce. Skąd ta zmiana?

Piotr Świrkowski, dyrektor zarządzający Globetek Engineering Resource: Stąd, że rynek, który sobie wybraliśmy na nasz chleb powszedni - energetyka i petrochemia - jest bardzo zmienny, zależny od decyzji państwowych.

W 2007 r. rynek energetyczny w Wielkiej Brytanii był bardzo chłonny. Rekrutowaliśmy wówczas całe kadry techniczne: monterów, spawaczy, pracowników wykwalifikowanych. Działaliśmy jako oddział serwisowy firmy brytyjskiej. Rekrutowaliśmy grupy po ok. 30 spawaczy czy monterów na kilkumiesięczne kontrakty.

Tak było do 2009 r., ale przyszedł kryzys i brytyjskie związki zawodowe zaczęły bardzo mocno się burzyć, że Polacy, Litwini, Czesi i Portugalczycy nie powinni zabierać im miejsc pracy. Praktycznie w ciągu jednego tygodnia straciliśmy wszystkie kontrakty w Anglii. Postanowiliśmy więc przeszczepić ten sam model współpracy na polski rynek.

Udało się?

- Mieliśmy problem z przebiciem się. Polski rynek rekrutacyjny jest opanowany przez firmy sieciowe, globalne. Skonstruowaliśmy jednak w ten sposób swoją usługę, aby odpowiadać na bieżące problemy klienta, praktycznie w tym samym momencie, w którym pojawiają się u niego problemy kadrowe.

Dlatego jeśli ktoś zleca nam rekrutację, to znaczy, że jest ona na wczoraj. Od kilku lat rekrutacja inżynierów, wysoko wykwalifikowanej kadry technicznej idzie nam bardzo dobrze, dlatego w tym kierunku się rozwijamy. W Polsce za to w ogóle nie rekrutujemy spawaczy.

Nie ma na nich zapotrzebowania?

- Problem jest gdzie indziej. Borykamy się z kwestią niezrozumienia outsourcingu. Mieliśmy kiedyś taki przypadek: duża firma w trakcie budowy ważnego odcinka drogi. Nagle odchodzi spawacz i wszystko staje w miejscu.

Dzwonimy do wykonawcy i mówimy mu, że zęby zjedliśmy na spawaczach i możemy wysłać do niego 20 sprawdzonych kandydatów. On na to „super, to dajcie ludzi". My mówimy oczywiście, ale ustalimy jeszcze warunki finansowe. I tu zdziwienie - to za to trzeba zapłacić?

Niestety jeszcze nie wszystkie firmy w Polsce zrozumiały, czym jest koszt wykonania rekrutacji przez agencję wobec możliwej straty wywołanej nieobsadzonym stanowiskiem. W 2010 r. doszło do sytuacji, że mieliśmy ludzi, ale nikt z nich nie chciał skorzystać. Wielokrotnie dostawaliśmy informację - jak chcecie, to możecie być podwykonawcą. Powołaliśmy więc do życia Globetek Engineering Services.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.