ArcelorMittal: młodzi ludzie nie mają podstawowych kompetencji

– Nie znają języków, nie potrafią współpracować w grupie i mają problem z przełożeniem wiedzy na praktykę – ocenia kompetencje młodych ludzi Anna Wyczesany, dyrektor Biura Rekrutacji i Szkoleń ArcelorMittal Poland.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

ArcelorMittal: młodzi ludzie nie mają podstawowych kompetencji

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

11 paź 2013 6:37


Z jakich programów mogą korzystać młodzi ludzie zainteresowani współpracą z ArcelorMittal?

Anna Wyczesany, HR Project Manager ArcelorMittal Poland: Od 2008 r. realizujemy Program edukacyjny zainstaluj się, w którego ramach oferujemy studentom kierunków technicznych praktyki i płatne staże. Z praktyk mogą skorzystać studenci, roczne staże są przeznaczone dla absolwentów szkół wyższych.

Na program składają się także działania edukacyjne: spotkania, warsztaty, analizy case study, lektoraty języka angielskiego czy gry edukacyjne. Z praktyk korzysta około 200 osób rocznie. Każdy ma swojego opiekuna i program praktyki, nad którym opiekun sprawuje pieczę.

Czytaj też: W Polsce nie ma dobrych ludzi do pracy

Kiedy młodzi ludzie zaczynają myśleć o zdobywaniu doświadczeń na rynku pracy?

- Ich zainteresowanie rynkiem pracy możemy ocenić na podstawie obserwacji aktywności w klubach ArcelorMittal, które prowadzimy w czterech uczelniach w Polsce: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Śląskiej oraz Politechnice Wrocławskiej i Politechnice Krakowskiej.

Są osoby, które już na początku studiów zaczynają być bardzo świadome tego, jak planować swój rozwój zawodowy. Na drugim, trzecim roku bardzo często próbują się już zbliżyć do pracodawcy. Jednak zdecydowana większość studentów zaczyna myśleć o nawiązaniu współpracy dopiero pod koniec studiów. Rocznie od osób świeżo po studiach otrzymujemy około dwóch tysięcy CV.

Ci, którzy nawiązują kontakt z pracodawcą na pierwszym roku studiów wychodzą na tym lepiej zawodowo czy przeciwnie - łącząc uczelnię z pracą nie robią dobrze ani jednego, ani drugiego?

- Młodzi ludzie, którzy od początku studiów są aktywni na rynku pracy albo nawet już w szkołach średnich interesują się możliwością nawiązania współpracy z pracodawcą, zdobywają umiejętność poruszania się w świecie biznesu, wiedzę i kontakty, pracują na swój wizerunek. W ogólnym rozrachunku wychodzą na tym lepiej.

Przekłada się to na ich rozwój zawodowy. Czują się zwykle swobodniej na rozmowach rekrutacyjnych, mają większą wiedzę o tym, czego oczekują pracodawcy, mają także lepszą świadomość biznesu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Cetzal2013 2013-10-19 22:13:17

Jak się nie wie co się chcę, to mimo wszystko dostaje się ostatki

REKLAMA