Alkohol albo narkotyki. Dla niektórych pracoholików to jedyny reset od pracy

0 0
Alkohol albo narkotyki. Dla niektórych pracoholików to jedyny reset od pracy
– Pracoholizm to takie samo uzależnienie jak alkoholizm czy seksoholizm – mów Bruno Żółtowski. Fot. Mat . pras.

– Niektórzy pracoholicy resetują się dzięki korzystaniu z używek. Przez cały tydzień szaleństwo w pracy, wysoki poziom adrenaliny, a w weekend odreagowanie z używkami – alkoholem, narkotykami – mówi Bruno Żółtowski, trener współpracujący z Centrum Kreowania Liderów.

Dlaczego uzależniamy się od pracy?

Bruno Żółtowski, trener współpracujący z Centrum Kreowania Liderów: – Zacząłbym od tego, że we współczesnym świecie coraz łatwiej jest nam się uzależnić od pracy – przez pęd życia, długie godziny spędzane w pracy, wszechobecny wyścig szczurów. Dawniej w pracoholizm popadały osoby, które miały tendencje do uzależnień. Trzeba też powiedzieć wprost – pracoholizm to takie samo uzależnienie jak alkoholizm czy seksoholizm. I dziś ten problem dotyczy niestety coraz większej grupy osób.

Co nas może wpędzić w pracoholizm, praca po godzinach może być jedną z przyczyn uzależnienia?

– Szczególnie wtedy, jeśli uciekamy w pracę – bo np. rozstaliśmy się z kimś albo mamy kłopoty w domu i nie chcemy do niego wracać. Na wpadnięcie w pracoholizm na pewno bardziej podatne są też osoby ambitne, z dużym wskaźnikiem perfekcjonizmu – wolą wszystkim zająć się same, bo uważają, że zrobią to najlepiej. Nie lubią delegować zadań innym, więc są „zawalone” robotą.

W grupie ryzyka są też osoby, które mają tendencje do nadmiernej kontroli środowiska wokół siebie – nie mają zaufania do współpracowników, dlatego kontrolują, co i jak robią, sprawdzają dokumenty po pięć razy itd. Pracoholizm jest też działaniem, które może przynosić osobie uzależnionej dużą dawkę przyjemności – pojawiają się sukcesy, gratyfikacje. To podnosi ich samoocenę, łechta i… wciąga. W pewnym momencie okazuje się, że te gratyfikacje są już niezbędne, żeby móc funkcjonować.

Jakie są objawy pracoholizmu?

– Oczywiście oprócz tego, że bardzo dużo pracujemy, takim alarmującym sygnałem może być chociażby brak życia prywatnego. Ludzie z naszego otoczenia odsuwają się od nas, bo nie są w stanie wytrzymać tego, że ciągle opowiadamy o pracy, odbieramy telefony z firmy czy sprawdzamy skrzynkę mailową podczas rodzinnych uroczystości, chociaż wcale nie jest to konieczne.

Charakterystyczne dla części pracoholików jest też to, że ich życiowy partner czy przyjaciele w pewnym momencie znają po imieniu wszystkich pracowników firmy, w której pracuje, i potrafią wyrecytować z pamięci problemy, z jakimi obecnie boryka się w pracy. Dla pracoholika liczy się tylko praca. Zapomina, że poza nią jest jeszcze życie prywatne.

Kiedy pracoholik orientuje się, że ma problem?

– Z tym bywa bardzo różnie. Czasem może to trwać nawet 10 lat, zanim ktoś uzmysłowi sobie, że jest uzależniony. Na początku pojawia się mechanizm wyparcia .

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • niestety pracoholizm często wpędza w uzależnienie od alkoholu - potwierdzają to nawet wyniki badań naukowych - biomedical.pl/zdrowie/praca-po-godzinach-sprzyja-naduzywaniu-alkoholu-a13285.html

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.