Agencje rekrutacyjne i HR-owcy się kończą? Nadchodzi duża zmiana

0 0
Agencje rekrutacyjne i HR-owcy się kończą? Nadchodzi duża zmiana
- Urzędy pracy powinny zamienić się w urzędy szkoleniowe, podnoszenia kwalifikacji, zmiany kompetencji - uważa Tomasz Szpikowski, współzałożyciel platformy LepszaPraca.pl. (fot. mat.pras.)

Rekrutacje przenoszą się do sieci społecznościowych. Po drugie - coraz większą popularnością cieszy się praca z polecenia, za którą firmy są w stanie zapłacić nawet 10 tys. zł. Jaki los zatem czeka HR-owców i agencje rekrutacyjne? - Uważam, że za pięć, najdalej dziesięć lat będą tylko na rynku agencje specjalizujące się w danej branży - mówi Tomasz Szpikowski, współzałożyciel start-upu LepszaPraca.pl.

Skąd pomysł na założenie platformy LepszaPraca.pl, poprzez którą firmy poszukują specjalistów, ale nie bezpośrednio, tylko przez ich znajomych – tzn. płacąc za polecenie kogoś do pracy?

Tomasz Szpikowski, współzałożyciel platformy LepszaPraca.pl: - Zleciliśmy badanie, z którego wynika, że 48 proc. osób, które w ostatnim czasie zmieniły pracę, zrobiło to za pośrednictwem portali społecznościowych i przez rekomendacje. Zatem większość rekrutacji przeniosła się do internetu, brakuje jednak adekwatnych narzędzi, które faktycznie ułatwiają pracę działów HR. Brakuje także rzetelnych informacji na temat rozpowszechnienia zjawiska polecania pracy w internecie, a w szczególności w mediach społecznościowych. Tę lukę ma wypełnić nasz start-up, rozwijając pomysł wykorzystania mediów społecznościowych oraz crowdsourcingu w rekrutacji.

Dlaczego tak się stało, że rekrutacja przeniosła się do mediów społecznościowych? Z jakiego powodu dotychczasowe metody rekrutacji – umieszczenie oferty pracy w internecie, CV spływające do firm, przestały się sprawdzać?

- Dlatego, że na portale z ogłoszeniami o pracę zaglądają osoby, które pracy poszukują. Poza tym często jest też tak, że na ogłoszenie o pracę odpowiadają osoby, których kompetencje niekoniecznie odpowiadają temu, czego poszukuje pracodawca. Tymczasem firmy potrzebują dziś specjalistów o sprecyzowanych umiejętnościach, a oni najczęściej mają pracę i nie zawsze myślą o zmianie. Dlatego trzeba ich poszukiwać aktywnie i praca z polecenia ma to ułatwić, ma wyłowić pracownika, który nie myślał o zmianie pracy.

I poprzez oferowanie nagród za polecenie pracownika ma być łatwiej, szybciej i taniej? Skąd przekonanie, że ta metoda jest lepsza?

- Z badania, które przeprowadziła dla nas firma Combine przy wsparciu Sotrendera wynika, że zatrudnienia z rekomendacji są oceniane najwyżej. Osoby, które są polecane do pracy bardzo dobrze się w niej sprawdzają i w rankingu pozyskiwania pracowników, rekomendacje są narzędziem numer jeden. Czy jest taniej? Koszt rekrutacji poprzez umieszczenie ogłoszenia w tradycyjnym portalu to jest około 700-800 zł. Koszt rekrutacji przez agencję rekrutacyjną to jest między półtora a dwoma wynagrodzeniami, czyli jeżeli mówimy o specjaliście IT, który zarabia 10 tys. zł brutto – co jest obecnie standardem – to powiedzmy sobie, że to jest ok. 15 tys. zł. Przy czym, trzeba zwrócić uwagę, że pracuje nad tym jeden konsultant, który prowadzi jednocześnie piętnaście projektów rekrutacyjnych, a ostatecznie i tak prześle kandydatury wyciągnięte z LinkedIn czy innych portali społecznościowych. U nas średnia nagród za polecenie jest w granicach 5-6 tys. zł.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • Ja też się nie zgadzam. Agencje nie tylko rekrutują pracowników - zajmują się też obsługą kadrową i płacową. A co jeśli jakiś specjalista nie ma Facebooka ? Nie każdy musi mieć. Lekarze albo informatycy zazwyczaj maja po 10 ofert pracy z każdej strony. Może zacznijcie tworzyć agencje z przyuczeniem do konkretnej pracy?
  • hmm nie do końca się zgodzę z treścią artykułu :) A co z gwarancją za poleconą osobę? Co z tego, że ktoś przyprowadzi kolegę, polecający dostanie swoje 6 tysięcy, a kolega odejdzie? Nie spotkałem się także z tym, aby ktoś przez fejsa rekrutował specjalistów. Przez Fejsa to można kelnerów niewykwalifikowanych zatrudniać, albo ludzi do roznoszenia ulotek....

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.