Związkowcy vs. pracodawcy. Kto wygra bój o płacę minimalną?

Zbyt szybko rosnąca płaca minimalna może negatywnie odbić się na kondycji firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy vs. pracodawcy. Kto wygra bój o płacę minimalną?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 cze 2015 11:29


Związkowcy chcą podnieść płacę minimalną z 1750 zł do 1880 zł, czyli aż o 7,4 proc. Z kolei Pracodawcy RP i Business Centre Club proponują 1782 zł, czyli podwyżkę o 1,8 proc., a Konfederacja Lewiatan – 1800 zł brutto.

- Płaca minimalna w wysokości 1800 zł w przyszłym roku byłaby rozsądnym kompromisem między oczekiwaniami pracowników, a możliwościami małych polskich firm – komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy obawiają się, że gra wyborcza będzie miała wpływ na decyzję o wysokości minimalnej pensji. – Zbyt wysoka podwyżka uderzy w kondycję firm, zbyt niska oznacza gniew strony związkowej. Obawiam się, że ostatecznie rozwiązania pójdą, niestety, w takim kierunku, by uzyskać więcej głosów w wyborach – mówi dla "Rzeczpospolitej" Witold Michałek, ekspert BCC.

Czytaj też: Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność" o oczekiwaniach względem prezydenta Andrzeja Dudy

Według pracodawców do podnoszenia płacy minimalnej należy podejść ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. – Skutkiem ubocznym nagłych zmian w przepisach może się okazać zduszenie przedsiębiorczości. Tak jest np. w przypadku ozusowania umów zleceń od 1 stycznia 2016 r. Według mnie to powinno być wprowadzane stopniowo. Już teraz niektórzy nasi klienci wybierają międzynarodowe podmioty, a nie polskie, bo boją się, że te tej zmiany nie udźwigną – mówi Beniamin Krasicki, prezes City Security i wiceprezes Polskiej Izby Ochrony. – Gdyby jeszcze teraz, równolegle do tych zmian, dodać zwiększenie płacy minimalnej, to zrobiliśmy krok w kierunku duszenia polskiego biznesu – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

marco 2015-06-02 22:11:19

Ja bym dał tym z lewiatana te 1800zł brutto i kazał żyć i wyzywić rodzinę za to i zrobić opłaty paranoja same głupki na tym swiecie nie mówiąc o kredytach na mieszkanie to cały odłam PO i PSL porażka!