ZUS wypłaca coraz więcej emerytur za granicę

Polacy są coraz bardziej mobilni i coraz chętniej korzystają z unijnych przepisów umożliwiających pobieranie emerytury poza granicami kraju. Liczba świadczeń realizowanych za granicą przez ZUS na podstawie umów międzynarodowych zwiększyła się ponad dwukrotnie od czasu przystąpienia do europejskiej wspólnoty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZUS wypłaca coraz więcej emerytur za granicę

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

11 maj 2015 12:06


W pierwszym roku przynależności Polski do Unii ZUS co miesiąc przekazywał za granicę 18,8 tys. rent i emerytur. W 2009 r. było ich 25 tys. Pod koniec 2014 r. ZUS wypłacał Polakom mieszkającym za granicą prawie 43 tys. rent i emerytur. Liczba ta zaczęła rosnąć zwłaszcza po wstąpieniu Polski do UE.

Zdaniem ekspertów świadczy to o tym, że wyjazd za granicę, kojarzony do tej pory główne z podjęciem nowej pracy, zaczyna przechodzić w mobilność rodzinną. Można oczekiwać, że ten trend będzie się nasilał - skoro coraz więcej młodych osób decyduje się na emigrację z Polski, to następnym krokiem będzie wyjazd osób starszych, które nie będą chciały żyć w Polsce same.

Więcej zagranicznych emerytur dla Polaków

Eksperci ostrzegają jednak, że wysokość polskich emerytur wypłacanych przez ZUS, w porównaniu do kosztów życia np. w Wielkiej Brytanii, będzie tak niska, że dana osoba może być zmuszona do korzystania z pomocy społecznej.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, zwiększa się także liczba osób, które otrzymują zagraniczne emerytury w naszym kraju. W 2009 r. do ZUS co miesiąc wpływały środki z zagranicznych zakładów emerytalnych, które były przekazywane 28,5 tys. osobom. W 2014 r. takie przekazy trafiały do 65,5 tys. uprawnionych. Eksperci nie mają wątpliwości, że będzie ich przybywać.

Cały artykuł czytaj tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.