Zjednoczona Lewica: Likwidacja składek obniży emerytury

Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu oraz Dariusz Joński, rzecznik SLD krytycznie odnoszą się do propozycji PO. Ich zdaniem likwidacja składek na ZUS i NFZ oznacza likwidację zabezpieczeń społecznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zjednoczona Lewica: Likwidacja składek obniży emerytury

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

18 wrz 2015 16:52


- Platforma ma narzędzia do tego, żeby sprawdzić i przeliczyć, jak będą wyglądały konkretne propozycje. Koszt naszego programu, przynajmniej tego ekonomicznego, to około 10 miliardów złotych - powiedział w piątek 18 września rzecznik rządu Cezary Tomczyk, pytany o wypowiedzi polityków Zjednoczonej Lewicy.

W piątkowej konferencji w Sejmie udział wzięła współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka oraz rzecznik SLD Dariusz Joński.

- Czekaliśmy od soboty wieczór na wyjaśnienia, co Platforma i pani premier miała na myśli, mówiąc to, co powiedziała na temat reform planowanych przez PO. Ani nam, ani nikomu z ekspertów, ani co więcej części PO do dziś nie udało się ustalić, jak wyglądają realne obietnice PO - mówiła Nowacka.

Propozycja PO

Według niej, Polacy usłyszeli podczas konwencji, że będzie jeden spójny, taki sam dla wszystkich podatek między 10 a 39,5 proc., co już urąga logice. Przypomniała, że na konwencji PO mówiono też m.in. o likwidacji składek na ZUS i NFZ. Nowacka oceniła, że PO przestała być po tej konwencji postrzegana przez Polaków jako partia racjonalna.

- Polki i Polacy z obietnic PO zrozumieli jedno - to, co tak naprawdę gdzieś podskórnie było przekazane - że oto będą nam zabierane emerytury, będzie likwidowane zabezpieczenie społeczne, będą też likwidowane umowy o pracę zastępowane kontraktem. To nie są rozwiązania, które Polki i Polacy chcieliby mieć - oświadczyła Nowacka.

- Co oznacza likwidacja składki ZUS nawet dla części Polaków? To po prostu ograniczenie pieniędzy w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a to oznacza albo niższe emerytury, albo ograniczenie tych emerytur, albo poszukiwanie tych pieniędzy gdzie indziej, gdzie ich po prostu nie ma - mówił z kolei rzecznik Sojuszu.

Spot Zjednoczonej Lewicy

Podczas piątkowej konferencji zaprezentowano nowy spot Zjednoczonej Lewicy. Widać na nim fragment wystąpienia premier Ewy Kopacz podczas sobotniej konwencji w Poznaniu.

- Zlikwidujemy składkę ZUS i składkę na NFZ, zaproponujemy Polakom jednolitą stawkę podatku PIT, dużo niższą niż w tej chwili, bo na poziomie 10 proc. - mówi szefowa rządu.

Na spocie widać również kobietę, która ogląda wystąpienie premier w telewizji i w tym momencie upuszcza kubek z herbatą na podłogę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.