Zawód, a zarobki i wydatki: Ile wydają i oszczędzają przedstawiciele różnych zawodów?

Informatycy, finansiści i pracownicy służb mundurowych najlepiej zarządzają domowym budżetem. Najgorzej pod tym względem radzą sobie budowlańcy - wynika z badania „Zachowania finansowe przedstawicieli różnych zawodów - w Polsce i w innych krajach Europy" przeprowadzonego przez Kantar TNS dla Kruk.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zawód, a zarobki i wydatki: Ile wydają i oszczędzają przedstawiciele różnych zawodów?

PODZIEL SIĘ


Autor: Centrum Prasowe PAP/AT

13 lis 2017 11:13


• Wśród Polaków grupą zawodową, która może pochwalić się najlepszą sytuacją finansową są pracownicy branży IT.

• Pracownicy służb mundurowych w Polsce nie odbiegają daleko od informatyków pod względem zasobności portfela.

• Najgorzej w Polsce swoją sytuację finansową oceniają budowlańcy

Bez względu na wysokość zarobków i podejście do finansów, warto planować swoje wydatki. Szczególnie na miesiąc przed świętami.

Wśród Polaków grupą zawodową, która może pochwalić się najlepszą sytuacją finansową są pracownicy branży IT. Ponad połowa (54 proc.) z nich ocenia ją jako „dobrą”. Z kolei 13 proc. z nich ma poczucie, że żyje dostatnio.

Badanie, które przeprowadzone zostało nie tylko w Polsce, ale również w 6 innych europejskich krajach (tj. w Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii, na Słowacji, we Włoszech) pokazało, że bez względu na kraj, informatycy są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych.

Czytaj też: Budżet domowy: Jak oszczędzać pieniądze? Polacy mają problem

Co ciekawe, mimo swoich wysokich zarobków informatycy nie są rozrzutni. Może o tym świadczyć chociażby wysokość ich oszczędności. Jest ona średnio równa wysokości kilkunastu pensji przedstawicieli tej branży. Rekordzistami są niemieccy informatycy, którzy zadeklarowali, że zaoszczędzili aż 19-krotność swojego wynagrodzenia.

Pracownicy służb mundurowych w Polsce nie odbiegają daleko od informatyków pod względem zasobności portfela. 49 proc. z nich ocenia dobrze swoją sytuację finansową. Przedstawiciele tego zawodu posiadają największe w naszym kraju oszczędności - prawie 18-krotność swojego wynagrodzenia. Podobnie wygląda to w innych europejskich krajach. Oszczędności tej grupy zawodowej w Europie średnio przekraczają 10-krotność wynagrodzenia.

Finansiści mimo tego, że prawie połowa z nich jest zadowolona ze swoich dochodów, rzadziej panują nad swoim budżetem.

- Finansiści najczęściej ze wszystkich grup zawodowych robią zakupy spontanicznie. Wydawać by się mogło, że ta grupa zawodowa zwraca szczególną uwagę na kontrolowanie wydatków. Jednak wysokie dochody powodują, że pomimo takich zachowań finansiści rzadko przekraczają swój miesięczny budżet - komentuje Agnieszka Salach z Grupy Kruk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.