Zasiadający w zarządach dyrektorzy finansowi wyciągają nawet 30 tys. zł miesięcznie

Czy praca w pionie finansowym firmy dobrze wpływa na finanse zatrudnionych w nim osób? Jak wynika z Raportu płacowego Advisory Group Test HR "Jesień 2013", wszystko zależy od stanowiska. Im wyższe, tym lepsze pensje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zasiadający w zarządach dyrektorzy finansowi wyciągają nawet 30 tys. zł miesięcznie

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

www.raportplacowy.pl

30 gru 2013 6:21


Najniższy stanowiskiem w pionie - asystent ds. finansowych - zarabia średnio 2627 zł brutto miesięcznie. Przy czym co czwarty asystent (wykonujący czynności administracyjne oraz wspierający pracowników obszaru w ich bieżących czynnościach) nie ma co marzyć o wynagrodzeniu wyższym niż 1937 zł brutto miesięcznie, a dla 25 proc. z nich wynagrodzenie nie jest mniejsze niż 3000 zł brutto.

Tymczasem zarobki dyrektora finansowego wynoszą średnio 18072 zł brutto na miesiąc, a jeśli jeszcze zasiada w zarządzie - 23485 zł brutto. Dla co czwartego dyrektora finansowego, będącego zarazem członkiem zarządu miesięczna pensja nie jest niższa niż 30437 zł brutto. 25 proc. odpowiedzialnych za tworzenie i nadzór nad realizacją strategii finansowej oraz mających wpływ na strategię całej firmy dyrektorów nie zarobi więcej niż 15681 zł brutto na miesiąc.

Dla porównania, niezasiadający w zarządzie co czwarty dyrektor finansowy zarobi nie więcej niż 14182 zł brutto miesięcznie, a 25 proc. z nich nie zarobi mniej niż 22070 zł brutto.

- Wysokie zarobki dyrektorów finansowych związane są często z kluczową rolą pionu finansów w strukturze firmy. Głównym wyznacznikiem jest tutaj wewnętrzna hierarchia pionów funkcjonalnych, wynikająca często z wielkości zatrudnienia w poszczególnych pionach, wielkości budżetu, wpływu na wysokość zysku przedsiębiorstwa, a także skali możliwych skutków niewłaściwych decyzji zarządczych. Szczególnie to ostatnie ryzyko może stanowić warunek, na ktrego postawie poziom płac dyrektorów finansowych jest tak wysoki - wyjaśnia Maria Kaszyńska, młodszy konsultant w dziale analiz i raportów płacowych AG Test HR.

Odpowiedzialny za wdrażanie strategii finansowej i zarządzanie działaniami podległych mu zespołów kierownik ds. finansowych zarabia średnio 10131 zł brutto na miesiąc. Zarobki co czwartego z nich nie schodzą poniżej 12499 zł, a dla 25 proc. nie przekraczają 7108 zł brutto.

Specjalista ds. finansowych (do jego obowiązków należy realizowanie operacyjnych procedur finansowych w firmie) może liczyć średnio na 6420 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia. Co czwarty nie zarobi więcej niż 4121 zł, a dla 25 proc. zarobki nie zatrzymują się na kwocie 8465 zł brutto miesięcznie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.