Zarządowi Volkswagena zamrożono część pensji. Może ją dostać za trzy lata

• Ubiegły rok motoryzacyjny koncert zamknął stratą sięgającą 1,4 mld euro.
• To głównie koszty związane z tzw. skandalem spalinowym.
•Szef rady nadzorczej VW zrezygnował na własne życzenie z wynagrodzenia w wysokości 2,3 mln euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarządowi Volkswagena zamrożono część pensji. Może ją dostać za trzy lata

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 kwi 2016 22:20


Największy niemiecki producent samochodów Volkswagen zamknął rok 2015 rekordową stratą w wysokości 1,4 mld euro - poinformowały władze koncernu w Wolfsburgu. Rok wcześniej firma odnotowała zysk w wysokości 11 mld euro.

Główną przyczyną złego wyniku są koszty związane z tzw. skandalem spalinowym. We wrześniu Volkswagen przyznał się do instalowania w swoich autach oprogramowania pozwalającego na manipulowanie pomiarem emisji spalin i zaniżanie pomiaru emisji tlenku azotu. Dotyczy to ok. 11 milionów samochodów tego koncernu na świecie. Sytuacja pogorszyła się jeszcze, gdy w listopadzie najpierw wyszło na jaw, że Volkswagen mógł zaniżać poziom zużycia paliwa i emisji CO2 w przypadku ok. 800 tys. aut, głównie z silnikami Diesla, a później - że problem ten może dotyczyć większej liczby samochodów na benzynę, niż poprzednio zakładano.

Volkswagen zmuszony był utworzyć rezerwę w wysokości 16,2 mld euro na pokrycie spodziewanych kosztów związanych ze skutkami skandalu dotyczącego manipulacji testami spalin.

Zarząd i rada nadzorcza koncernu postanowiły pomimo strat zaproponować zgromadzeniu akcjonariuszy wypłacenie dywidendy w wysokości 0,11 euro za akcję zwykłą i 0,17 euro za akcję uprzywilejowaną. Rok wcześniej akcjonariusze dostali 4,80 i 4,86 euro za akcję.

Koncern postanowił też wstrzymać wypłatę 30 proc. ruchomych wynagrodzeń członków zarządu. Środki zostaną zamienione na akcje i odłożone. Po upływie trzech lat będą oni mogli odzyskać zamrożone wynagrodzenie, jeśli kurs akcji wzrośnie w tym czasie o co najmniej 25 proc.

Z kolei szef rady nadzorczej Hans Dieter Poetsch na własne życzenie zrezygnował z wynagrodzenia w wysokości 2,3 mln euro.

Jak pisze agencja dpa, ostatni raz Volkswagen zanotował stratę w 1993 roku - 1,94 mld marek, czyli około miliarda euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.