Zarobki w Danii jedne z najwyższych na świecie. Ale życie też do tanich nie należy

Deficyt wykwalifikowanych pracowników to nie tylko problem polskich pracodawców. Tak samo sytuacja wygląda chociażby w Danii. Różnica polega jednak na tym, że wynagrodzenia w Danii należą do najwyższych na świecie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki w Danii jedne z najwyższych na świecie. Ale życie też do tanich nie należy

PODZIEL SIĘ


Autor: MN

6 lis 2017 13:49


• Wykwalifikowani pracownicy z Europy Środkowo-Wschodniej mogą szukać zatrudnienia w Danii.

• Średnie miesięczne wynagrodzenie w Danii w 2016 roku wyniosło 4 850 euro brutto.

• Do najlepiej opłacanych grup zawodowych należą lekarze i menedżerowie.

Z perspektywy pracownika przyzwyczajonego do realiów polskiego rynku pracy Dania jest specyficznym krajem. Nie posiada jednolitego kodeksu pracy, nawet płaca minimalna nie jest odgórnie ustalona. Wszystkie regulacje dotyczące czasu pracy, długości urlopu, wieku emerytalnego, zarobków czy okresu wypowiedzenia ustalane są na mocy porozumień między Duńską Konfederacją Pracodawców a Duńską Federacją Związków Zawodowych.

Z drugiej strony istnieje prawny zapis dbający o interesy obcokrajowców, stanowiący, że nie mogą oni otrzymywać wynagrodzeń niższych niż zatrudnieni na podobnych stanowiskach Duńczycy. Dania jest również krajem, w którym przykłada się uwagę do utrzymywania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Według Duńskiego Urzędu Statystycznego zatrudnieni na pełen etat przepracowują średnio 38,6 godziny w tygodniu. To o 2,4 godziny mniej niż wynosi europejska średnia. Jedynie Francuzi i Słowacy pracują krócej. Ponadto pracownikom zatrudnionym na etacie przysługuje pięć tygodni płatnego urlopu wypoczynkowego.

Kuszące zarobki

Średnie miesięczne wynagrodzenie w Danii w 2016 roku wyniosło 4 850 euro brutto. Jest to drugi najwyższy wynik wśród członków Unii Europejskiej. Więcej zarabiają tylko mieszkańcy Luksemburga. Na przestrzeni ostatnich 16 lat wynagrodzenia w Danii powoli, ale systematycznie rosły, począwszy od poziomu 3 890 euro.

Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie oecd.com Źródło: opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie oecd.com

Wysokim poziomem zarobków wyróżnia się branża finansowa, gdzie wynagrodzenia przekraczają 7 tys. EUR miesięcznie. Powyżej średniej krajowej znalazła się także branża produkcyjna, transportowa i budowlana. Jedne z niższych pensji otrzymują zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii – 3,7 tys. euro.

Źródło: Sedlak & Sedlak / Statistics Denmark Źródło: Sedlak & Sedlak / Statistics Denmark
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pk 2017-11-29 18:41:45

zostaję w pl, tu jest mi dobrze :)

Przeciw naganiaczom 2017-11-17 11:37:04

No i co tak naganiacie do wyjazdów do bogatych krajów ?! Po co ?! Już zaraz nie będzie was miał kto leczyć redaktorki tych sensacji.