Zarobki Polaków. Co ma największy wpływ na ich wysokość?

0 0
Zarobki Polaków. Co ma największy wpływ na ich wysokość?
Od wielu lat badania pokazują, że wykształcenie ma znaczenie i jest jednym z głównych determinantów naszych zarobków. (Fot. fotolia)

Wykształcenie, staż pracy, a może rodzaj firmy - dzięki którym elementom wynagrodzenia Polaków są wyższe?

W 2015 roku po raz pierwszy Sedlak&Sedlak zadał respondentom pytanie, czy są zadowoleni z pracy. Okazało się, że wbrew powszechnemu przekonaniu o malkontenctwie Polaków nie jest aż tak źle, bo 76 proc. z nas jest zadowolonych w przeciwieństwie do 24 proc. niezadowolonych. Niestety zadowoleniu z pracy nie towarzyszy zadowolone z wynagrodzenia.

Od wielu lat badania pokazują, że wykształcenie ma znaczenie i jest jednym z głównych determinantów naszych zarobków. Z badania za 2015 rok wynika, że osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim zarabiają ponad dwa razy więcej (5 350 zł) niż osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (2 500). Każdy kolejny szczebel edukacji wpływa na wzrost naszego wynagrodzenia.

Oprócz tego, że poziom wykształcenia znacząco wpływa na zarobki, to w przypadku studiów wyższych równie istotna okazuje się specjalizacja. Nie wszystkie specjalizacje dają porównywalne korzyści. Od dawna wiadomo, że zdecydowanie najbardziej opłaca się skończyć studia techniczne.

Mediana wynagrodzenia absolwentów informatyki (6 250 zł) jest ponad dwukrotnie wyższa od płac absolwentów pielęgniarstwa (2 670 zł), a 25 proc. najlepiej opłacanych informatyków zarabia prawie trzy razy więcej niż 25 proc. najlepiej opłacanych absolwentów pielęgniarstwa.

Równie dobrze jak informatycy zarabiają elektronicy, automatycy (5 900 zł), mechanicy i absolwenci metalurgii (5 tys. zł). Nieco mniej zarabiają absolwenci studiów ekonomicznych (4 500 zł), ale i tak jest to zdecydowanie więcej w porównaniu do absolwentów studiów humanistycznych, a szczególnie pedagogicznych (3 013 zł).

Analizując wpływ wykształcenia na nasze wynagrodzenia warto również zwrócić uwagę na relacje między wykształceniem, zadowoleniem z pracy i poziomem satysfakcji z wynagrodzenia. Im wyższy poziom edukacji, tym więcej osób jest zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia i z pracy.

W przypadku wykształcenia magisterskiego, 42 proc. badanych jest usatysfakcjonowanych swoją płacą, a 78 proc. lubi swoją pracę. W przypadku osób z wykształceniem podstawowym odpowiednio jest to tylko 25 proc. i 67 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Im wyższy poziom edukacji, tym więcej osób jest zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia i z pracy. webowiec.pl/ Mediana wynagrodzenia z pracy dodatkowej...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.