Zarobki osób 50+: Handel, szkolnictwo, sektor publiczny płaci lepiej niż młodym

Średnie wynagrodzenie osób po 50. roku życia w Polsce wynosi 4,1 tys. zł brutto. To o 50 zł mniej niż średnie zarobki młodszych pracujących Polaków. Są jednak branże, w których osoby 50+ zarabiają więcej od młodych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki osób 50+: Handel, szkolnictwo, sektor publiczny płaci lepiej niż młodym

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

29 paź 2015 11:17


Pracownicy po pięćdziesiątce zarabiają więcej od osób niemających 50 lat np. w sektorze publicznym, handlu czy szkolnictwie. Z kolei mniej – między innymi w bankowości, telekomunikacji, przemyśle ciężkim i usługach dla biznesu.

Przykładowo w telekomunikacji osoby ponadpięćdziesięcioletnie mają wynagrodzenia niższe od wynagrodzeń pracowników przed 50. rokiem życia średnio o 10 proc. (533 zł).

Kariera młodych jest bardziej intensywna

Mity mówiące o znacząco wyższych wynagrodzeniach dla ludzi młodych wynikają z tego, że ich kariery są intensywniejsze. Młodzi szybciej awansują, częściej otrzymują podwyżki i w konsekwencji mogą zarabiać dużo. Mimo tego pracownicy po 50. roku życia mają pensje porównywalne z pensjami osób młodszych. Wyraźne zróżnicowanie płac jest zauważalne dopiero w przypadku niektórych stanowisk.

- Na przykład w Warszawie młodzi specjaliści w wieku do 50 lat zarabiają zdecydowanie więcej niż osoby po pięćdziesiątce. Najczęściej dotyczy to branż, które cenią sobie młodość, np. elektronika czy IT. Są jednak także osoby, które po przekroczeniu 50. roku życia dostają naprawdę duże pieniądze. Najlepszy tego przykład to prezesi banków – mówi dr Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy Sedlak & Sedlak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.