Zarobki osób 50+: Handel, szkolnictwo, sektor publiczny płaci lepiej niż młodym

0 0
Zarobki osób 50+: Handel, szkolnictwo, sektor publiczny płaci lepiej niż młodym
Pracownicy po pięćdziesiątce zarabiają więcej od osób niemających 50 lat np. w sektorze publicznym, handlu czy szkolnictwie. /fot. sxc.hu

Średnie wynagrodzenie osób po 50. roku życia w Polsce wynosi 4,1 tys. zł brutto. To o 50 zł mniej niż średnie zarobki młodszych pracujących Polaków. Są jednak branże, w których osoby 50+ zarabiają więcej od młodych.

Pracownicy po pięćdziesiątce zarabiają więcej od osób niemających 50 lat np. w sektorze publicznym, handlu czy szkolnictwie. Z kolei mniej – między innymi w bankowości, telekomunikacji, przemyśle ciężkim i usługach dla biznesu.

Przykładowo w telekomunikacji osoby ponadpięćdziesięcioletnie mają wynagrodzenia niższe od wynagrodzeń pracowników przed 50. rokiem życia średnio o 10 proc. (533 zł).

Kariera młodych jest bardziej intensywna

Mity mówiące o znacząco wyższych wynagrodzeniach dla ludzi młodych wynikają z tego, że ich kariery są intensywniejsze. Młodzi szybciej awansują, częściej otrzymują podwyżki i w konsekwencji mogą zarabiać dużo. Mimo tego pracownicy po 50. roku życia mają pensje porównywalne z pensjami osób młodszych. Wyraźne zróżnicowanie płac jest zauważalne dopiero w przypadku niektórych stanowisk.

- Na przykład w Warszawie młodzi specjaliści w wieku do 50 lat zarabiają zdecydowanie więcej niż osoby po pięćdziesiątce. Najczęściej dotyczy to branż, które cenią sobie młodość, np. elektronika czy IT. Są jednak także osoby, które po przekroczeniu 50. roku życia dostają naprawdę duże pieniądze. Najlepszy tego przykład to prezesi banków – mówi dr Kazimierz Sedlak, dyrektor firmy Sedlak & Sedlak.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.