Zarobki nauczycieli na świecie: Polacy na szarym końcu

• Polscy nauczyciele otrzymują jedne z najniższych wynagrodzeń spośród krajów OECD.
• Zazwyczaj wynagrodzenie nauczycieli jest niższe, niż osób, które ukończyły edukacje na podobnym poziomie
• Blisko 200 tys. nauczycieli w Polsce dostaje co miesiąc 200-300 zł więcej, ponieważ mieszka na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki nauczycieli na świecie: Polacy na szarym końcu

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

14 kwi 2016 13:17


Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w Polsce nie zmieniła się od 2012 r. i uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego oraz od poziomu wykształcenia. Najwyższe wynagrodzenie podstawowe otrzymują nauczyciele dyplomowani z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym – 3 109 zł brutto.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, w skład wynagrodzenia wchodzą również dodatki (np. za wysługę lat, motywacyjne oraz funkcyjne). O ile wynagrodzenie zasadnicze jest stałe, o tyle wysokość części zmiennej jest uzależniona od hojności gmin.

Na nieco więcej (200-300 zł co miesiąc) mogą liczyć nauczyciele, którzy pracują na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców. Kwota tego dodatku uzależniona jest od wysokości płacy zasadniczej i stanowi 10 proc. tego wynagrodzenia. Oznacza to, że nauczyciel stażysta z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym, pracując na wsi otrzyma miesięcznie 226 zł. Natomiast nauczyciel dyplomowany z tym samym wykształceniem dostanie dodatkowo 311 zł.

Dodatek ten został wprowadzony jeszcze za czasów PRL-u – w 1982 roku. Wówczas na wsiach były trudne warunki, co sprawiało, ze nauczyciele woleli pracować w miastach. Dodatek był więc bodźcem motywacyjnym. Ówczesne władze wymyśliły jeszcze jeden niezwykle ciekawy motywator. Za przeniesienie się na wieś otrzymywano prawo do własnego ogródka - była to działka do 0,25 ha, za zapewnienie której odpowiedzialny był samorząd. Prawo do jej użytkowania nauczyciele mają również po przejściu na emeryturę

Magister magistrowi nierówny

W 2015 roku Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wydała kolejną edycję raportu Education at a Glance 2015. Wynika z niego, że zazwyczaj wynagrodzenie nauczycieli jest niższe, niż osób, które ukończyły edukacje na podobnym poziomie.

Wyjątkiem jest Belgia i Francja, gdzie nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych (upper secondary, general programmes) zarabiają więcej niż osoby o równoległym wykształceniu. Do wyjątków zalicza się również Dania. Tamtejsi nauczyciele gimnazjów (lower secondary, general programmes) otrzymują przeciętne wynagrodzenie nieznacznie wyższe niż osoby o takim samym wykształceniu, nie pracujące w oświacie. Najniższe wynagrodzenie, zaledwie 48 proc. w porównaniu do średniej osób o takim samym wykształceniu, otrzymują nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych z Węgier.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

obserwatorka.matka 2016-04-17 09:23:57

Nauczyciel z 25 letnim doświadczeniem zarabia netto tyle co dziewczyna na kasie tuz po szkole zawodowej .Oczywiście nie bedę komentować...dni wolne ,wakacje ,,etc., ale bez tych wolnych dni , które pozwalają na odetchniecie i przywrócenie równowagi psychicznej wielu nauczycieli musiałaby zamieszkać w zakładach psychiatrycznych. Dzieci-wiadomo -praca ... ale rodzice -szczególnie co nowobogaccy dorobkiewicze ......szkoda gadać , chodzę na wywiadówki i na kazdej muszę sie wstydzić za rodziców .Chociaż sama jestem rodzicem uważam ,że zachowanie niektórych jest niedopuszczalne ,ale cóz pozwolono im , a sami nie maja tyle kultury i obycia by to zauważyć.

ola 2016-04-15 20:11:55

Zarobki najniższe w Europie, a młodzież coraz trudniejsza, rodzice chamscy.