Zarobki HR-owców adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Przeglądanie nawet kilkuset CV miesięcznie, odpowiedzialność za dobór i rozwój pracowników – to tylko część z codziennych zajęć współczesnego HR-owca. Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, praca w obszarze HR jest jednak opłacalna.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki HR-owców adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 lis 2014 17:25


Motywowanie i rozwój pracowników, budowanie spójnej strategii wizerunku pracodawcy, zarządzanie talentami w firmie to obowiązki, które oprócz codziennych zadań, spoczywają na barkach polskiego HR-owca.

Specjaliści z tego obszaru coraz częściej muszą realizować zadania, które znacznie przekraczają zakres ich obowiązków – wynika z badania „HR-owca portret własny”. Czy umiejętności, którymi mogą pochwalić się HR-owcy, przekładają się na zarobki?

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest HR Business Partner, z wynagrodzeniem przeciętnym w wysokości 5 403 złotych netto miesięcznie.

Czytaj też: Działy HR kontra agencje doradztwa. Co powinien wiedzieć HR-owiec, zanim zacznie szukać pracy?

Na drugim miejscu pod względem wysokości zarobków znalazł się starszy specjalista ds. HR z comiesięczny przeciętnym wynagrodzeniem w wysokości 5 013 zł netto. Pierwszą trójkę najwięcej zarabiających zamyka trener, z przeciętnymi zarobkami w wysokości 4 560 zł netto miesięcznie.

Benefity w HR

Oprócz wynagrodzenia, HR-owcy otrzymują również benefity. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl, prawie połowa osób pracujących w obszarze HR (45,9 proc.) otrzymuje benefit w postaci prywatnej opieki medycznej.

Czytaj też: Na czym najczęściej wykładają się HR-owcy

To duży odsetek w porównaniu do całej populacji pracujących Polaków, gdzie tylko 28 proc. osób deklaruje otrzymywanie tego świadczenia. Ponadto prawie czwarty HR-owiec otrzymuje pakiet sportowo–rekreacyjny i ubezpieczenie na życie. Telefon do celów prywatnych posiada 19 proc.

Ofert pracy więcej z każdym kwartałem

Liczba ofert dla osób odpowiedzialnych za HR systematycznie rośnie. W trzecim kwartale tego roku na Pracuj.pl opublikowano 3 954 ofert pracy, o 12 proc. więcej niż drugim kwartale br. Najczęściej poszukiwani są specjaliści od rekrutacji i employer brandingu.

*Raport Pracuj.pl: „HR-owca portret własny” został opracowany na podstawie odpowiedzi udzielonych przez klientów grupy Pracuj w styczniu 2013 r., na grupie 400 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.