Zarobki, 50+: Ile zarabia się w Polsce po pięćdziesiątce?

• Nawet po 50. roku życia mężczyźni wciąż zarabiają więcej od kobiet.
• Po 50. więcej można zarobić na Podkarpaciu niż na Śląsku.
• Dyrektor po pięćdziesiątce zarabia dwa razy więcej niż kierownik w tym samym wieku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki, 50+: Ile zarabia się w Polsce po pięćdziesiątce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 kwi 2016 13:29


Ile zarabiają Polacy po 50. roku życia? Z badania przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak wynika, że mediana wynagrodzeń osób w tej grupie wiekowej wynosi 3,9 tys. zł brutto miesięcznie, a zarobki połowy z nich (ponad 12 tys. badanych) nie mieściły się w przedziale 2,8 - 6 tys. zł brutto na miesiąc.

Nawet po 50. mężczyźni zarabiają więcej od kobiet

Mediana wynagrodzeń panów po 50. roku życia wyniosła 4,3 tys. zł i była o 800 zł wyższa niż mediana wynagrodzeń kobiet. Natomiast 25 proc. mężczyzn zarabiało co najmniej 6 850 zł, ale już 25 proc. kobiet zarabiało przynajmniej 5 tys. zł brutto miesięcznie.

Sedlak&Sedlak Sedlak&Sedlak

Pięćdziesięciolatkowie najwięcej zarabiają w IT

Pracownicy po 50 roku życia najwięcej zarabiali w 2015 r. w branży IT. Mediana płac zatrudnionych tam osób wyniosła 7,5 tys. zł brutto miesięcznie. Pracownicy bankowości otrzymywali przeciętnie 5 450 zł, energetyki i ciepłownictwa – 4,8 tys. zł, a usług dla ludności – 3,2 tys. zł brutto na miesiąc.

Sedlak&Sedlak Sedlak&Sedlak

Po 50. więcej można zarobić na Podkarpaciu niż na Śląsku

Nie jest zaskoczeniem, że także w przypadku pracowników po 50. roku życia najwyższą medianę wynagrodzeń, wynoszącą 5 tys. zł brutto, odnotowano w woj. mazowieckim. Zaskakuje natomiast fakt, że województwem z najniższą medianą płac w opisywanej grupie okazało się woj. lubuskie. Przeciętne zarobki brutto na miesiąc wyniosły tam w 2015 roku 3 450 zł i były niższe niż w województwach z tzw. ściany wschodniej.

Tam z kolei warto odnotować medianę płac w woj. podkarpackim. Wyniosła ona 3 725 zł i była wyższa niż np. w woj. małopolskim, śląskim czy kujawsko-pomorskim.

Sedlak&Sedlak Sedlak&Sedlak

Po pięćdziesiątce lepiej zarobi elektryk, niż pielęgniarka

Osoby po 50. roku życia zatrudnione na stanowiskach sprzedawca,kasjer oraz magazynier zarabiali w 2015 roku odpowiednio: 2 070 zł i 2 580 zł brutto miesięcznie. Przeciętne zarobki księgowych wyniosły 3 tys. zł, głównych księgowych – 5,5 tys. zł, a kierowników budowy – 5,6 zł brutto miesięcznie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.