Zarobki, 50+: Ile zarabia się w Polsce po pięćdziesiątce?

0 0
Zarobki, 50+: Ile zarabia się w Polsce po pięćdziesiątce?
W przypadku pracowników po 50. roku życia najwyższą medianę wynagrodzeń, wynoszącą 5 tys. zł brutto, odnotowano w woj. mazowieckim. (fot. shutterstock)

• Nawet po 50. roku życia mężczyźni wciąż zarabiają więcej od kobiet.
• Po 50. więcej można zarobić na Podkarpaciu niż na Śląsku.
• Dyrektor po pięćdziesiątce zarabia dwa razy więcej niż kierownik w tym samym wieku.

Ile zarabiają Polacy po 50. roku życia? Z badania przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak wynika, że mediana wynagrodzeń osób w tej grupie wiekowej wynosi 3,9 tys. zł brutto miesięcznie, a zarobki połowy z nich (ponad 12 tys. badanych) nie mieściły się w przedziale 2,8 - 6 tys. zł brutto na miesiąc.

Nawet po 50. mężczyźni zarabiają więcej od kobiet

Mediana wynagrodzeń panów po 50. roku życia wyniosła 4,3 tys. zł i była o 800 zł wyższa niż mediana wynagrodzeń kobiet. Natomiast 25 proc. mężczyzn zarabiało co najmniej 6 850 zł, ale już 25 proc. kobiet zarabiało przynajmniej 5 tys. zł brutto miesięcznie.

Sedlak&Sedlak
Sedlak&Sedlak

Pięćdziesięciolatkowie najwięcej zarabiają w IT

Pracownicy po 50 roku życia najwięcej zarabiali w 2015 r. w branży IT. Mediana płac zatrudnionych tam osób wyniosła 7,5 tys. zł brutto miesięcznie. Pracownicy bankowości otrzymywali przeciętnie 5 450 zł, energetyki i ciepłownictwa – 4,8 tys. zł, a usług dla ludności – 3,2 tys. zł brutto na miesiąc.

Sedlak&Sedlak
Sedlak&Sedlak

Po 50. więcej można zarobić na Podkarpaciu niż na Śląsku

Nie jest zaskoczeniem, że także w przypadku pracowników po 50. roku życia najwyższą medianę wynagrodzeń, wynoszącą 5 tys. zł brutto, odnotowano w woj. mazowieckim. Zaskakuje natomiast fakt, że województwem z najniższą medianą płac w opisywanej grupie okazało się woj. lubuskie. Przeciętne zarobki brutto na miesiąc wyniosły tam w 2015 roku 3 450 zł i były niższe niż w województwach z tzw. ściany wschodniej.

Tam z kolei warto odnotować medianę płac w woj. podkarpackim. Wyniosła ona 3 725 zł i była wyższa niż np. w woj. małopolskim, śląskim czy kujawsko-pomorskim.

Sedlak&Sedlak
Sedlak&Sedlak

Po pięćdziesiątce lepiej zarobi elektryk, niż pielęgniarka

Osoby po 50. roku życia zatrudnione na stanowiskach sprzedawca,kasjer oraz magazynier zarabiali w 2015 roku odpowiednio: 2 070 zł i 2 580 zł brutto miesięcznie. Przeciętne zarobki księgowych wyniosły 3 tys. zł, głównych księgowych – 5,5 tys. zł, a kierowników budowy – 5,6 zł brutto miesięcznie.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.