Zamożność Polaków: Przybywa milionerów. Gdzie jest najwięcej najbogatszych?

Z danych zebranych z izb skarbowych wynika, że prawie 20 tys. osób zarobiło w ubiegłym roku więcej niż milion złotych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zamożność Polaków: Przybywa milionerów. Gdzie jest najwięcej najbogatszych?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 sie 2016 7:58


Najwięcej bogatych rozlicza się w urzędach skarbowych w dużych miastach. Prym wiodą urzędy mazowieckie. To w tym regionie milionerów jest najwięcej, bo prawie 5,4 tys. Zamożna jest też Wielkopolska, Górny Śląsk i Małopolska - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Na tle grupy podatników płacących najwyższy 32-proc. PIT (czyli z rocznymi dochodami powyżej 85 528 zł) grono najbogatszych nie wydaje się liczne. W sumie do drugiego przedziału skali podatkowej łapie się ok. 660 tys. osób rocznie. Natomiast roczny dochód przekraczający milion złotych wpisało do swoich rocznych deklaracji PIT ponad 19,5 tys. podatników.

Czytaj też: Oto najbogatsi Polacy

Istotne jest jednak to, że milionerów stale przybywa. Według ekonomistów powiększanie się tej grupy nie powinno dziwić - to pochodna wzrostu gospodarczego.

Według danych zebranych przez firmę doradczą KPMG średnia wartość majątku na osobę w Polsce to wciąż niewiele w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Jak zauważa Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce, majątek przeciętnego Polaka jest porównywalny do takich krajów jak Słowacja, Węgry czy Litwa, natomiast Czesi mają majątek o 70 proc. większy niż Polacy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxy 2016-08-12 20:39:54

Pewnie sami prezesi banków i innych tego typu.