ZAiKS opływa w miliony i wypłaca wysokie pensje

Jak wynika ze sprawozdania za 2013 r., największa w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców w ubiegłym roku zebrała i rozdzieliła pomiędzy różnych artystów ponad 224 mln zł. Jednak 339,4 mln zł zostało w kasie stowarzyszenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZAiKS opływa w miliony i wypłaca wysokie pensje

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 lip 2014 10:02


ZAiKS lepiej daje sobie radę ze zbieraniem pieniędzy i wydawaniem ich na własne cele niż ze wspieraniem twórców - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Dlaczego 339,4 mln zł z ubiegłego roku zostało w kasie ZAiKS-u? 140 mln zł nie można było przekazać, bo prawa do nich nie zostały właściwie udokumentowane, a po aż 53,8 mln zł tantiem twórcy się nie zgłosili. Natomiast 200 mln zł ma trafić do artystów w tym roku - czytamy w "DGP".

Wysokie wpływy do ZAiKS-u przekładają się na wynagrodzenia, które budzą sporo kontrowersji. - OZZ są od lat krytykowane za to, że choć ich zadaniem jest wspieranie twórców, to koszty ich pracy są stanowczo za duże - mówi dla dziennika mecenas Helena Rymar z Centrum Cyfrowego: Polska.

W 2013 r. na pensje 471 pracowników ZAiKS-u (przed rokiem było ich 459), przeznaczono 57,8 mln zł, co oznacza, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło miesięcznie ponad 10 tys. zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.