Za błędy rządu płacą emeryci

ZUS wypłacił emerytom jednorazowo zaległe świadczenia, a oni oddali państwu pieniądze, płacąc wyższe podatki. W ten sposób budżet zrekompensował sobie wydatki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Za błędy rządu płacą emeryci

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 cze 2015 8:09


Mieszkanka Olsztyna na emeryturze dalej pracowała w firmie, w której była wcześniej zatrudniona. Ale ZUS zawiesił jej wypłatę świadczeń - w podobnej sytuacji było wiele osób, które do września 2011 r. nie rozwiązały stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Sprawa trafiła do TK, który w 2012 r. uznał te przepisy za niekonstytucyjne i nakazał wypłatę emerytom zaległości wraz z odsetkami.

Czytaj też: Emeryt na odkładaniu nowych składek rentowych nie zyska ani złotówki

Olsztynianka dostała taką wypłatę. Ale była ona jednorazowa, skumulowała się z emeryturą. Kobieta weszła w drugi próg podatkowy i musiała zapłacić 32-proc. podatek zamiast 18-proc.

Sprawą zajęła się posłanka PiS Anna Arent. W interpelacji do ministra pracy pisze, że "emeryci nie ze swojej winy nie otrzymali należnych im świadczeń, a tym samym nie powinni ponosić ujemnych konsekwencji kumulacji wypłaconego świadczenia ze świadczeniami otrzymywanymi na bieżąco". I proponuje, by kwoty podatku odnieść do dochodu z okresu zawieszenia świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

scoti 2015-06-22 10:32:48

Winien ten kto wniósł sprawę do TK bez opini skutków jak zwykle i sprecyzowania formy wypłaty. Takie są przepisy by powiedział ktoś jak z tą pogodą