Wzrosty wynagrodzeń w 2014 będą niższe niż w 2013 roku

0 0
Wzrosty wynagrodzeń w 2014 będą niższe niż w 2013 roku

Niższe będą również podwyżki dla najwyższej kadry zarzadzającej niż dla kierowników i wykwalifikowanych specjalistów. Wynika to z faktu, że właśnie dla tej grupy najwięcej firm planuje zamrożenie płac zasadniczych.

Według najnowszego badania Aon Hewitt Global Salary Increase Survey firmy działające na polskim rynku planują w tym roku podwyżki wynagrodzeń średnio o 4,1%. Biorąc pod uwagę szacowaną w całym roku 2013 wysokość indeksu wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 0, 9%, realna średnia podwyżka wyniesie 3,2%. Jest to znaczący wzrost w stosunku do roku poprzedniego, gdy realne podwyżki wyniosły tylko 1,6%.

- W Polsce wzrosty rzędu 4 - 4,2 proc. obserwujemy już od kilku lat - jest to poziom wzrostu zarówno deklarowany przez firmy na początku roku, jak i konsekwentnie przez nie realizowany - komentuje Katarzyna Stasińska, starszy konsultant w Aon Hewitt.

- Planowany na 2014 rok poziom po raz pierwszy od dłuższego czasu jest niższy. Powodem tak nieznacznych wzrostów w bieżącym roku oraz ostrożnych szacunków na rok 2014 są nadal częste na polskim rynku praktyki zamrażania płac - dodaje Stasińska.

Raczej premie niż podwyżki

Średnie podwyżki dla najwyższej kadry zarządzającej będą niższe niż dla kierowników i wykwalifikowanych specjalistów. Wynika to z faktu, że właśnie dla tej grupy najwięcej firm planuje zamrożenie płac zasadniczych. Drugą „poszkodowaną" grupą będą pracownicy fizyczni - różnica między średnią podwyżek z uwzględnieniem firm, które ich nie przyznają, a średnią tylko dla oferujących podwyżki pracownikom fizycznym wynosi 0,4 punktu procentowego.

- W obliczu niepewnych wyników biznesowych, wiele organizacji woli przyznawać pracownikom większe premie lub nagrody zamiast zwiększania stałych kosztów operacyjnych. Inną powszechną praktyką, szczególnie w przypadku stanowisk fizycznych jest tzw. premia regulaminowa, będąca de facto stałym dodatkiem do płacy, ale nie pensją sensu stricte - komentuje Magdalena Dziekańska, starszy konsultant w Aon Hewitt.

- Niestety taka „premia" raczej nie zmniejsza kosztów pracodawcy, a z perspektywy celu premiowania stanowi bardziej karę (gdy jej nie ma) niż motywator - dodaje Dziekańska.

Firmy rodzinne działające na polskim rynku planują przyznać mniejsze podwyżki niż oddziały międzynarodowych koncernów, jak wynika z badania Aon Hewitt.

- Jest to niewątpliwie spowodowane niestabilną sytuacją rodzimego biznesu, który zdaje się wstrzemięźliwie podchodzić do informacji na temat końca kryzysu w Polsce czy trwałego ożywienia gospodarczego - dodaje Dziekańska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.