Wzrośnie składka ZUS dla przedsiębiorców

• W IV kwartale 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4280,80 zł.
• Miesięczna kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (łącznie z dobrowolną składką chorobową) wyniesie 1121,52 zł.
• Dla osób prowadzących działalność gospodarczą przez pierwsze dwa lata składka wyniesie 465,28 zł.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wzrośnie składka ZUS dla przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 sty 2016 9:04


Z najnowszych danych GUS wynika, że w IV kwartale 2015 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, łącznie z wypłatami z zysku, wyniosło 4280,80 zł. Jest to na tyle istotna informacja, że kwota ta stanowi podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki temu możliwe jest już obliczenie całej kwoty obciążeń, które każdego miesiąca ponosić będą przedsiębiorcy w 2016 r.

Czytaj też: GUS: wyższe zatrudnienie i wynagrodzenia w grudniu 2015 r.
 
Kwota comiesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne znana była już wcześniej, ponieważ podstawę ich wymiaru stanowi standardowo 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapisanego w ustawie budżetowej, a w przypadku preferencyjnych składek – 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2016.

- Po najnowszej publikacji GUS dysponujemy już wszystkimi danymi potrzebnymi do obliczenia, co pozwala na stwierdzenie, że łączna miesięczna kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (łącznie z dobrowolną składką chorobową) wyniesie 1121,52 zł, podczas gdy obniżona składka dla osób prowadzących działalność gospodarczą przez pierwsze dwa lata ukształtuje się na poziomie 465,28 zł – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
 
Oznacza to, że standardowa składka dla przedsiębiorców wzrośnie o 2,7 proc. (29,24 zł), podczas gdy składka preferencyjna aż o 4,3 proc. (19,08 zł).

- Wynika to z faktu, iż płaca minimalna rośnie w szybszym tempie niż przeciętne wynagrodzenie. Rząd, chcąc poprawić sytuację osób najniżej sytuowanych, paradoksalnie wpływa do pewnego stopnia na pogorszenie warunków prowadzenia działalności przez początkujących przedsiębiorców. Podobna sytuacja może nastąpić również wówczas, gdy założenia budżetowe związane z oczekiwanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia okażą się zbyt optymistyczne – komentuje Kozłowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.