Wzrośnie płaca minimalna w Czechach. Ile będzie wynosić?

- Miesięczna płaca minimalna w Republice Czeskiej zostanie od stycznia podniesiona o 500 koron, do 9 tys. koron (1360 złotych) - poinformowała minister pracy Michaela Marksova-Tominova.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wzrośnie płaca minimalna w Czechach. Ile będzie wynosić?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 cze 2014 9:09


Według niej, podwyżkę uzgodniono wcześniej tego samego dnia na posiedzeniu trójstronnej komisji przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych. Decyzję komisji musi jeszcze zatwierdzić rząd.

Według resortu pracy, płacę minimalną pobiera w Czechach około 100 tys. ludzi czyli dwa procent ogółu zatrudnionych. "Zdecydowanie wierzę, że rząd uchwali projekt komisji" - powiedział premier Bohuslav Sobotka.

Jak zaznaczyła Marksova, płaca minimalna ma nie tylko zapewnić "godne życie" najniżej zarabiającym, ale także motywować do pracy, "by nie opłacało się być uzależnionym od zasiłków socjalnych".

Poprzednie podniesienie płacy minimalnej nastąpiło w sierpniu ubiegłego roku, gdy zwiększyła się ona również o 500 koron, do 8,5 tys. koron - po tym, gdy pozostawała bez zmian od 2007 roku.

Zawarta w styczniu br. umowa o utworzeniu obecnej czeskiej trójpartyjnej centrolewicowej koalicji rządowej przewiduje stopniowe zwiększanie płacy minimalnej do poziomu odpowiadającego 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W ubiegłym roku wynosiło ono 25,1 tys. koron (3,8 tys. złotych).
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.