Wzrośnie płaca minimalna w Czechach. Ile będzie wynosić?

0 0
Wzrośnie płaca minimalna w Czechach. Ile będzie wynosić?

- Miesięczna płaca minimalna w Republice Czeskiej zostanie od stycznia podniesiona o 500 koron, do 9 tys. koron (1360 złotych) - poinformowała minister pracy Michaela Marksova-Tominova.

Według niej, podwyżkę uzgodniono wcześniej tego samego dnia na posiedzeniu trójstronnej komisji przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych. Decyzję komisji musi jeszcze zatwierdzić rząd.

Według resortu pracy, płacę minimalną pobiera w Czechach około 100 tys. ludzi czyli dwa procent ogółu zatrudnionych. "Zdecydowanie wierzę, że rząd uchwali projekt komisji" - powiedział premier Bohuslav Sobotka.

Jak zaznaczyła Marksova, płaca minimalna ma nie tylko zapewnić "godne życie" najniżej zarabiającym, ale także motywować do pracy, "by nie opłacało się być uzależnionym od zasiłków socjalnych".

Poprzednie podniesienie płacy minimalnej nastąpiło w sierpniu ubiegłego roku, gdy zwiększyła się ona również o 500 koron, do 8,5 tys. koron - po tym, gdy pozostawała bez zmian od 2007 roku.

Zawarta w styczniu br. umowa o utworzeniu obecnej czeskiej trójpartyjnej centrolewicowej koalicji rządowej przewiduje stopniowe zwiększanie płacy minimalnej do poziomu odpowiadającego 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W ubiegłym roku wynosiło ono 25,1 tys. koron (3,8 tys. złotych).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.