Wzrosła kwota niewypłaconych wynagrodzeń pracowniczych przez firmy na Mazowszu

0 0
Wzrosła kwota niewypłaconych wynagrodzeń pracowniczych przez firmy na Mazowszu

O ponad połowę wzrosła w pierwszym półroczu br., w porównaniu do tego okresu w 2012 r., kwota niewypłaconych wynagrodzeń pracowniczych przez firmy na Mazowszu. Rekordzistką jest spółka z Warszawy, która jest winna pracownikom prawie 3,5 mln zł.

Inspektorzy pracy stwierdzili, że na koniec czerwca pracodawcy byli winni pracownikom 15,6 mln zł.

Tymczasem - jak poinformowała rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie Maria Kacprzak-Rawa, w pierwszym półroczu 2012 r. roku zaległości płacowe i inne świadczenia pieniężne należące się pracownikom, wynosiły prawie 10,2 mln zł.

Rzeczniczka podała przykład spółki z Warszawy, która winna była pracownikom prawie 3,5 mln zł. Z kolei jedno z przedsiębiorstw z Płocka zalegało z wypłaceniem pracownikom ponad 952 tys. zł.

"W czasie kontroli pracodawcy najczęściej tłumaczą, że powodem niewypłacania lub obniżania wynagrodzeń za pracę i innych świadczeń był brak środków finansowych" - powiedziała rzeczniczka.

"Niestety, nadal często się zdarza, że pracownicy nie dostają wynagrodzenia i w ten sposób kredytują finansowanie firmy" - dodała Kacprzak-Rawa.

W pierwszym półroczu br. inspektorzy pracy z OIP w Warszawie nałożyli na pracodawców 454 mandaty karne. Skierowano też 74 wnioski o ukaranie do sądu.

"W wyniku realizacji przez pracodawców decyzji i wniosków wydanych przez inspektorów pracy do sierpnia wyegzekwowano na rzecz pracowników 1,8 mln zł" - zaznaczyła Kacprzak-Rawa.

W pierwszym półroczu br. inspektorzy pracy z OIP w Warszawie przeprowadzili przeszło 1133 kontrole, których zakres dotyczył prawidłowości wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń pieniężnych związanych ze stosunkiem pracy. W analogicznym okresie 2012 r. kontroli takich było 1184.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.