Wyższe wynagrodzenia dla pracowników kultury

- Projekt ustawy budżetowej na 2016 r. przewiduje wzrost wynagrodzeń dla pracowników państwowych instytucji kultury - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwsze podwyżki od pięciu lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyższe wynagrodzenia dla pracowników kultury

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

30 wrz 2015 14:57


W projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 uwzględniono wzrost wynagrodzeń m.in. dla: państwowych instytucji kultury, pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych I i II stopnia, archiwów państwowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podwyżki wyniosą 5 proc. w stosunku do poziomu wynagrodzeń wynikających z planów finansowych na rok 2015.

Taki sam wzrost wynagrodzeń finansowanych z dotacji podmiotowej MKiDN planowany jest w samorządowych instytucjach kultury współprowadzonych przez resort. W niektórych instytucjach, które rozszerzyły swoją działalność, planowany jest wzrost wynagrodzeń przekraczający 5 proc., co znajduje pokrycie w planowanych przychodach tych instytucji.

Zamrożone wynagrodzenia

Dotychczasowy brak podwyżek dla pracowników sfery budżetowej jest wynikiem wprowadzonego w 2011 roku - z uwagi na złą sytuację finansów publicznych - zamrożenia wynagrodzeń, zgodnie z uchwalanymi co roku tzw. ustawami okołobudżetowymi.

Takie ograniczenia wprowadzone zostały zaleceniami UE związanymi z procedurą tzw. nadmiernego deficytu budżetowego. Dotknęły one również pracowników wszystkich państwowych instytucji kultury.

Resort kultury wielokrotnie podejmował próby poprawienia warunków wynagradzania pracowników w podległych sobie jednostkach. W trakcie prac parlamentarnych nad ustawą budżetową na 2012 rok, wywalczone zostały podwyżki dla pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych na które przeznaczono środki w wysokości 17,6 mln zł.

Udało się także przeforsować wzrost wynagrodzeń pracowników archiwów państwowych, na który w 2014 r. przeznaczono blisko 5 mln zł mln zł.

Rada UE zamknęła procedurę nadmiernego deficytu budżetowego wobec Polski w czerwcu, umożliwiając tym samym uwzględnienie wzrostu wynagrodzeń w projekcie ustawy budżetowej na rok 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.