Wyższe wykształcenie nie równa się wyższym zarobkom? To mit

Wykształcenie daje prestiż, ale nie wiąże się z wyższymi zarobkami? Otóż, okazuje się, że największe dochody przypadają na rodziny z osobami o najwyższym wykształceniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyższe wykształcenie nie równa się wyższym zarobkom? To mit

PODZIEL SIĘ


Autor: jo/ mat. pras.

16 paź 2014 14:00


Z badania przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że osoby z wyższym  wykształceniem zarabiają lepiej od tych, które skończyły edukację na poziomie gimnazjum lub szkoły podstawowej.

Czytaj też: Duże miasto to szansa na wyższe zarobki

W 2013 roku najwyższy średni przychód netto na osobę w gospodarstwie domowym wynosił 2 599 zł i przypadał na gospodarstwa, w których najlepiej zarabiająca osoba posiadała wykształcenie wyższe. W przypadku gospodarstw domowych, gdzie głowa rodziny miała wykształcenie gimnazjalne lub podstawowe, przychód był o ponad połowę niższy i wynosił 1 145 zł.

W badaniu przeanalizowano także, ile realnie (po odliczeniu składek i zaliczek na podatki) do dyspozycji mają osoby w zależności od poziomu wykształcenia. Do tzw. dochodu rozporządzalnego wliczono także dochód z pracy najemnej, z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie, czy pracy na własny rachunek.

Czytaj też: Jacek Socha: Wielu wykształconych ludzi jest sfrustrowanych

W gospodarstwach, gdzie osoba o najwyższych zarobkach miała wykształcenie wyższe, tzw. dochód rozporządzalny w 2013 roku był niższy o ponad 600 zł od przychodu. W przypadku osób najsłabiej wykształconych o niecałe 250 zł. Oznacza to, że w gospodarstwach osób najwyżej wykształconych przeciętnie wyższe kwoty wpływały co miesiąc z dodatkowych przychodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.