Wyższe dodatki dla strażaków za wieloletnią służbę

0 0
Wyższe dodatki dla strażaków za wieloletnią służbę
fot. pixabay

Strażacy, którzy zdecydują się pozostać w służbie dłużej niż 20 lat, otrzymają wyższe dodatki - przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

Za nowelą - bez poprawek - opowiedziało się 70 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

Ze statystyk wynika, że strażacy - średnio - kończą służbę po 28 latach. Objętych tą zmianą zostanie ponad 8 tys. strażaków. Na ten cel przeznaczone ma zostać ponad 8 mln zł.

Dodatki po 20 latach pracy

Nowela zakłada, że tak jak dotychczas uposażenie strażaka po dwóch latach służby wzrośnie o 2 proc., a następnie za każdy rok o 1 proc. - do 20 lat służby. Zmiany nastąpią po 20 latach - za każde kolejne dwa lata pracy strażacy otrzymywać będą dodatek w wysokości 2 proc. uposażenia zasadniczego - aż do wysokości 32 proc. (dla funkcjonariuszy po 32 latach służby).

Czytaj też: Strażacy żądają rewaloryzacji funduszy wynagrodzeń. Będą protestować

Ci, którzy zdecydują się pozostać w służbie jeszcze dłużej, po 35. roku służby dostaną dodatek w wysokości 35 proc. uposażenia zasadniczego (do tej pory po ukończeniu 30. roku służby mieli maksymalnie 25 proc. dodatku - PAP).

Według szacunków MSW skala wzrostu uposażenia na jednego uprawnionego strażaka będzie wynosiła ok. 79 zł miesięcznie, a z równowartością nagrody rocznej - ok. 85 zł. Podobnymi rozwiązaniami objęci zostali też pozostali funkcjonariusze służb podległych MSW - policjanci, strażnicy graniczni i funkcjonariusze BOR. Zmiany te jednak wprowadzono rozporządzeniami, w przypadku strażaków konieczne były zmiany w ustawie.

Kryteria rekrutacji

Nowelizacja ustawy o PSP wprowadza też przepisy, które dotyczą postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów na strażaków. Określono w nich m.in. niezbędne wymagania, jakie muszą spełniać; przyjęto też, że nabór do służby musi być otwarty i konkurencyjny.

Przyjęcie kandydata musi poprzedzać postępowanie kwalifikacyjne, podczas którego komisja oceni, czy spełnia on warunki przyjęcia do służby. Szczegółowa organizacja i sposób przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego będą określone w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych.

Nowela wprowadza też zasady przyznawania strażakom płatnego urlopu szkoleniowego. Taki urlop ma dotyczyć przygotowania się i zdania egzaminów lub przygotowania i złożenia pracy dyplomowej czy też egzaminu dyplomowego.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.