Wysokie pensje polskich emigrantów. Najwyższe w Austrii

Polacy chcą więcej zarabiać, dlatego decydują się na emigrację. Na jakie pensje mogą liczyć?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wysokie pensje polskich emigrantów. Najwyższe w Austrii

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

16 maj 2016 7:41


Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale tego roku wyniosło 4 181 złotych.

Statystycznie średnia płaca wzrosła dwukrotnie w ciągu 10 lat. - W ciągu ostatnich lat płace Polaków dynamicznie rosły, mówi dr Katarzyna Tuszyńska, ekspert rynku pracy i spraw socjalnych.

Jak podkreśla, statystycznie rzecz ujmując to doskonały wynik, ale to jest tylko statystyczna średnia. Inaczej wygląda sprawa płac minimalnych. - Nadal bardzo wielu pracowników otrzymuje minimalne wynagrodzenie - mówi Tuszyńska. 

Emigracja zarobkowa

Głównym powodem braku w Polsce pracowników jest emigracja zarobkowa. Według raportu firmy Euro-Tax , w sześciu krajach Unii: Austrii, Belgii, Holandii, Irlandii, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, Polacy w 2015 roku zarobili łącznie równowartość 70 mld złotych, podczas gdy w całej Europie dochody 1,9 mln polskich migrantów zarobkowych wyniosły ponad 119,6 mld zł.

Jak jednak podkreśla Tuszyńska, z perspektywy naszych zarobków to są oczywiście ogromne kwoty.

- Polak często zarabia na danym rynku pracy najmniej.Tyle, że jeśli przyjrzymy się tamtejszym rynkom, to trzeba wiedzieć, że wiele osób, które osiągają tam takie zarobki, to osoby, które obejmuje kwota wolna od podatku.To oznacza, że te osoby zarabiają na danym krajowym rynku pracy najmniej - mówi dr Katarzyna Tuszyńska, ekspert rynku pracy i spraw socjalnych.

Średni dochód migranta

W ubiegłym roku średni dochód migranta wzrósł do prawie 7 tys. zł miesięcznie. Największe płace ponad 9,7 tys. zł miesięcznie otrzymywano w Austrii. Na drugim miejscu uplasowali się ci pracujący w Niemczech, którzy zarobili 7,4 tys. zł.

Z kolei w Wielkiej Brytanii, gdzie (nie licząc niewielkiej wciąż grupy specjalistów robiących karierę w City) nasi rodacy wykonują często proste, nisko płatne prace, średnie zarobki Polaków wyniosły nieco ponad 7,1 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Robert 2016-05-16 14:21:01

A gdzie Kraje Skandynawskie?

Tom 2016-05-16 11:32:35

Zarobki brutto czy netto? Mozna by tak podac, bo ciezko sie domyslec co autor mial na mysli?