Wysoka pensja to norma. Informatyków trzeba kusić benefitami

• Na rynku pracy w branży IT toczy się nieustanny bój o najlepszych.
• Wysokie wynagrodzenie to już rzecz oczywista dla dobrego informatyka.
• By przyciągnąć najlepszych, firmy muszą zadbać również o odpowiednie benefity. Jakie?

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wysoka pensja to norma. Informatyków trzeba kusić benefitami

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

26 wrz 2016 7:38


Z wyliczeń firmy Sedlak&Sedlak wynika, że w polskim sektorze IT brakuje ok. 50 tysięcy specjalistów, zwłaszcza z zakresu programowania. Z kolei w 2015 r. roku Komisja Europejska sygnalizowała, że w Unii brakuje 274 tysięcy informatyków, a za pięć lat liczba ta może wzrosnąć do miliona.

– Z punktu widzenia pracodawcy rynek IT nie jest łatwy. Wciąż brakuje kandydatów. Pracownicy są tego świadomi, dlatego duże są ich oczekiwania i roszczenia. Dodatkowo pracodawcy ścigają się w walce o najlepszych – a to jeszcze bardziej podnosi wymagania kandydatów – ocenia Joanna Kucharska, dyrektor ds. HR i komunikacji w Sii.

Firmy informatyczne stają na głowie, żeby przyciągnąć najlepszych, dla których wysokie wynagrodzenie to norma. Pracodawcy stawiają na oryginalne kampanie rekrutacyjne, atrakcyjność miejsca pracy, motywujące wyzwania. Przykładowo Luxoft dotychczas poszukiwał pracowników za pomocą pączków, rockowej środy, zaproszenia na piwo w Krakowie czy warsztatów dla specjalistów IT na Woodstocku. HR-owcy z Fru.pl kusili informatyków rekrutacją w tunelu aerodynamicznym. Z kolei firma Cupsell.pl wyróżniła się kontrowersyjnym spotem na kanale YouTube, a spółka Saatchi&Saatchi postawiła na rekrutację za pomocą gry internetowej.

Nie tylko pieniądze są ważne

Firmy IT chcąc zatrzymać najlepszych, mocno rozpieszczają informatyków, tworząc dla nich na przykład chill out roomy, w których znajdują się m.in. hamaki, lotki, piłkarzyki i konsole. Jednak może się okazać, że kreatywne miejsca pracy i premie, to stanowczo za mało, aby zatrudnić i zatrzymać u siebie kompetentnego specjalistę IT.

– W branży IT, w aspekcie zapotrzebowania na kadry można mówić o rynku pracownika. W takiej sytuacji firmy stosują kilka zabiegów zwiększających ich konkurencyjność, do których początkowo należą wysokość zarobków i inne zachęty mające wymiar materialny. Jednak w długotrwałej perspektywie to nie wystarcza. Konieczne jest stworzenie wiarygodnej marki pracodawcy, zapewnienie możliwości rozwoju i awansu, a także umiejętność budowania i utrzymywania dobrej atmosfery oraz zaufania pracowników do kadry kierowniczej – opowiada prof. dr hab. inż. Piotr Szczepaniak, prorektor Politechniki Łódzkiej ds. Rozwoju Uczelni, przewodniczący rady ICT Polska Centralna Klaster.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Tabaza 2016-10-15 00:12:27

ludzie macie takie glowy i cieszycie się jak wam wpadnie 10000 u budowlańców, mechaników właściieli firm to norma taki zarobek czym się tu szczycić

@pawelch 2016-10-10 12:39:06

Cześć, Mam 26 lat i 5 letni staż w branży IT. Praca w korpo jako specjalista na terenie śląska. Pensja na obecną chwilę to 7000-8000zł w zależności od miesiąca.

@NoOne 2016-09-26 22:29:43

Ja po prawie 5. latach pracy jako programista .NET zarabiam niecałe 12k netto, więc chyba nie tak źle. Nie wiem ile zarabiają "informatycy" ale programiści od ok. 3k netto na początek do ok. 18-20k netto mogą dojść (wiele zależy od technologii i miasta, w którym pracujesz)