Wypłata w szkle. Wejdź na aukcję i pomóż pracownikom upadającej huty w Zawierciu

Pani Grażyna śmieje się, że płacenie za czynsz czy zakupy kryształowymi kieliszkami rozwiązałoby sporo jej problemów. Ale do śmiechu jej nie jest. Ostatniego dnia sierpnia zwolniła się z pracy w Hucie Szkła Kryształowego w Zawierciu. - Miałam dość - tłumaczy. Na wypłatę zaległych pieniędzy czeka tam nawet 400 osób. Część z nich zamiast gotówki dostawała wspomniane kryształy. Można je kupić na specjalnej aukcji w internecie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypłata w szkle. Wejdź na aukcję i pomóż pracownikom upadającej huty w Zawierciu

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

18 paź 2017 8:00


• Problemy z wynagrodzeniem zaczęły się, kiedy w 2009 roku zawierciańska huta szkła została sprywatyzowana. Zamiast gotówki zaczęto wypłacać je w towarze. 

• Teraz kryształowe kieliszki, karafki czy pucharki na lody można kupić na specjalnej aukcji w internecie. To sposób, by wesprzeć pracowników upadającego zakładu. 

• Do tej pory wylicytowano około 50 kompletów kryształów. Tym samym kilka osób odzyska gotówkę za dwa czy trzy miesiące pracy. Ludzie będą mogli zapłacić zaległe rachunki - mówi Łukasz Wolny z Partii Razem.

W domu pani Grażyny nie ma za wiele pudełek z kryształami. Wzięła partię tylko za jeden miesiąc. Wyszło 7 kompletów. – Pensji nie miałam wypłacanej od kwietnia. Uzbierało się około osiem tysięcy zaległości – wylicza. Dlaczego chciała tak mało towaru? - Do ostatniej chwili liczyłam, że dostaniemy wypłatę w gotówce. Tym bardziej, że w pewnym momencie komornik odblokował konto firmy. Ale okazało się, że jest puste – opowiada. Właśnie to przelało w niej czarę goryczy. Złożyła wypowiedzenie.

Większość kryształów sprzedała sama. Klienci? Rodzina i najbliżsi znajomi. Grażyna nie ma wątpliwości, że kupowali je, by jej pomóc. Nadal szuka chętnych na trzy komplety. – Będę musiała obniżyć cenę. Tylko wtedy cokolwiek odzyskam. Szkło umiem zdobić, a nie sprzedawać. Od tego są handlarze – komentuje.

Aukcja w internecie

Z resztą kieliszków nie planuje zgłaszać się do organizatorów akcji „Wypłata w szkle”. – To tylko kilka pudełek, mieszczą się w szafce. Niech idą do nich ci, co kryształami mają wypełnione piwnice i garaże – wyjaśnia. Nietypowa akcja wystartowała pod koniec września. Jej inicjatorami są członkowie i sympatycy Partii Razem, która od kilku miesięcy wspiera pracowników upadającej huty.

- Ceny, za jakie sprzedawane są komplety kryształów są zgodne z tymi, jakie widnieją na fakturach wystawianych przez pracodawcę – tłumaczy Łukasz Wolny z Partii Razem. W niespełna miesiąc udało się wylicytować ponad 50 kompletów. – Dzięki temu kilka osób odzyska gotówkę za dwa czy trzy miesiące pracy. Ludzie będą mogli zapłacić zaległe rachunki – mówi Wolny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zbyszko 2017-11-05 06:40:30

Ciekawe ze nikt jakos nie wspomaga niepełnosprawnych pracowników firmy Milmex z Sosnowca, a my od 4 lat nie otrzymujemy wynagrodzeń!!!