Wypłata: Przelew zamiast gotówki. Pracownik nie dostanie pensji "do ręki"

Koniec z wypłatą wynagrodzenia w gotówce. Od teraz pensja ma być przelewana wyłącznie na konto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypłata: Przelew zamiast gotówki. Pracownik nie dostanie pensji "do ręki"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 kwi 2017 10:12


• Ministerstwo Rozwoju chce by pracownicy dostawali wypłatę wyłącznie na konto.

• Ma to zwalczyć szarą strefę.

• Pomysł ministerstwa chwali Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Dla wielu pracowników rewolucja już nastąpiła, ale część zatrudnionych nadal dostaje wypłatę do ręki. Ministerstwo rozwoju chce z tym skończyć. Wynagrodzenia przelewane na konto mają być receptą resortu na zwalczanie szarej strefy – pisze "Puls Biznesu".

"Kodeks pracy stanowi, że pensję wypłaca się w gotówce. W praktyce zdecydowanie przeważa jednak formalny wyjątek, czyli przelewanie wypłaty na konto bankowe. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w tej formie wynagrodzenie dostaje aż 87 proc. Polaków" – czytamy w artykule.

Ministerstwo Rozwoju (MR) chce jeszcze powiększyć tę grupę, wprowadzając do Kodeksu pracy zapis o domyślnym wysyłaniu wynagrodzenia na konto bankowe. Propozycja została zawarta w opublikowanym właśnie przez resort projekcie ustawy o skróceniu okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10lat.

Czytaj też: Jeden przelew do ZUS, zamiast na cztery rachunki

"Dlaczego rząd nie lubi płatności gotówkowych?" – pyta "Puls Biznesu" i odpowiada: resort rozwoju uważa, że "są one domeną szarej strefy w gospodarce". W uzasadnieniu projektu, które cytuje "PB" zaznaczono, co następuje: "płatności gotówkowe, w przeciwieństwie do elektronicznych, nie pozostawiają śladu, umożliwiając ukrycie transakcji (...) Tym samym wprowadzenie regulacji zmniejszającej rolę gotówki w gospodarce na rzecz płatności elektronicznych może przyczynić się do ograniczenia szarej strefy".

Pomysł ministerstwa chwali Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

"Skorzystają na tym wszyscy. Zarówno polska gospodarka, jak i konsumenci. Udział transakcji bezgotówkowych należy zwiększać, bo są łatwe i zapewniają bezpieczeństwo obrotu. W Polsce tymczasem można zaobserwować kult gotówki, której ludzie lubią dotykać, przekładać ją i patrzeć na nią, bo wtedy czują jej wartość" – twierdzi reprezentujący fundację Robert Łaniewski.

"Celem tej zmiany jest oczywiście uszczelnianie systemu i zwalczanie »nieoficjalnego« zatrudnienia" – ocenił z kolei Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

"Obawiam się jednak, że to nie pasuje do polskich realiów, w których wiele osób nie chce prowadzić kont bankowych (...) Upowszechnienie obrotu bezgotówkowego wymaga jeszcze wielu lat uświadamiania płynących z niego korzyści" – podkreślił Bartnik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ciekawa 2017-10-12 08:41:24

A co w przypadku kiedy pracownik konto bankowe ma zajęte przez komornika? Lub żaden bank ze względu na historię zadłużenia osoby nie chce założyć mu konta?

dedi 2017-04-10 20:01:06

A co z malymi firmami na wsi np gospodarstwa rolne gdzie do bankomatu 7km

Zeghar 2017-04-10 15:38:03

Żaden problem, rząd da mi możliwość odliczenia w formularzu PIT opłat za konto i może być.