www.portalsamorzadowy.pl

Wynagrodzenia w województwach: gdzie zarobki rosną, a gdzie maleją?

0 0
Wynagrodzenia w województwach: gdzie zarobki rosną, a gdzie maleją?

Stosunek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w przemyśle do średniej krajowej poprawił się w III kwartałach tego roku w 10 województwach, pogorszył się w śląskim, małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i mazowieckim.

W okresie trzech kwartałów br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze 
przedsiębiorstw było wyższe niż przed rokiem; tempo wzrostu uległo przyspieszeniu, zarówno w przemyśle jak i budownictwie - wynika z najnowszego raportu GUS: „Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej województw”.

Czytaj też: W których regionach kraju warto szukać pracy?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie trzech kwartałów br. wyniosło 3926,72 zł i było o 3,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (przed rokiem wzrost o 2,8 proc.).

Wzrost wynagrodzeń wystąpił we wszystkich województwach, największy w opolskim (o 6,3 proc.) i warmińsko-mazurskim (o 4,9 proc.), a najmniejszy w wielkopolskim (o 2,2) i śląskim (o 2,7 proc.).

Najwyższy poziom wynagrodzeń odnotowano podobnie jak w okresach poprzednich w województwach: mazowieckim, śląskim, pomorskim i dolnośląskim (odpowiednio 122,4, 104,8, 100,4 i 100,3 proc. średniej krajowej), natomiast najniższy poziom, wystąpił w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim (odpowiednio o 19,1 i 17,4 proc. mniej niż średnio w kraju).

Czytaj też: Pracownicy TOPR i GOPR dostaną podwyżki

Relacja przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw do średniej krajowej w porównaniu z ub. rokiem poprawiła się w 11 województwach, najbardziej w opolskim (o 2,0 p. proc).

Pogorszenie wystąpiło w województwach: wielkopolskim, śląskim, lubelskim, świętokrzyskim i pomorskim (odpowiednio od 1,5 p. proc. do 0,1 p. proc).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przemyśle w okresie trzech kwartałów br. wyniosło 4016,43 zł i było o 3,5 proc. wyższe niż w tym samy czasie w 2013 r. (przed rokiem wzrost o 3,0 proc.).

Wzrost odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w podkarpackim (o 5,7) i opolskim (o 5,4), a najmniejszy w śląskim (o 2,5) i małopolskim (o 2,6).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.