Wynagrodzenia w Polsce rosną, ale do Europy i tak nam jeszcze daleko

Wzrost wynagrodzeń w Polsce dorównuje średniej europejskiej, poziom płac - zdecydowanie nie - wynika z "Raportu Płacowego. Polska i Świat" opublikowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia w Polsce rosną, ale do Europy i tak nam jeszcze daleko

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

4 gru 2014 19:13


Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2013 roku wynosiło 3650 zł brutto i wzrosło o 128 zł czyli o 3,6 proc. Podobnie jak w ubiegłych latach widać wyraźną różnicę między zarobkami w sektorze publicznym - 4239,36 zł (wzrost o 3,2 proc.) i prywatnym 3466,90 zł (wzrost odpowiednio o 3,7 proc.).

W Polsce, realna wartość wynagrodzeń systematycznie rośnie, jednakże nadal daleko nam pod tym względem do mieszkańców Europy Zachodniej.

Czytaj też: Ukraińcy i Białorusini: płace w Polsce są słabe

- Należy jednak pamiętać, że powyższe dane nie uwzględniają inflacji, a więc nie odzwierciedlają realnego wzrostu płac - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

- Wolałbym zwrócić uwagę na fakt, że w 2013 roku wzrost przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń nominalnych brutto w sektorze przedsiębiorstw był wolniejszy niż w poprzednim roku, jednak przy niewielkim wzroście cen konsumpcyjnych, zwiększyła się siła o 2 proc. nabywcza płac - dodaje.

W tym roku ze względu na bardzo niską inflację, a w ostatnich miesiącach wręcz deflację wzrost siły nabywczej płac Polaków powinien być jeszcze wyższy.

Czytaj też: Monika Smulewicz: Polskie firmy płacą pracownikom zbyt mało

Nie są zaskoczeniem inne wnioski z raportu. Tradycyjnie już najwyższe wynagrodzenia notuje województwo mazowieckie, gdzie mediana wynagrodzeń wyniosła 5400 zł.

Z kolei na najniższe zarobki mogą narzekać mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, dla którego mediana wyniosła 3150 zł.

Podobnie jak w poprzednim roku najwyższe zarobki odnotowano w branży IT, gdzie mediana wynagrodzeń, według danych OBW, wyniosła w 2013 roku 6 000 zł brutto. Na kolejnych pozycjach znalazły się telekomunikacja i bankowość.

- Zwracam uwagę, że płace w tych branżach są oczywiście dość zróżnicowane i zależą nie tylko od regionu, ale także wielkości firmy - powiedział Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP.

Zarobki są też związane z wielkością firmy - im mniejsza firma, tym niższe zarobki. Np. w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób mediana płac wynosi 3 tys. zł - w gigantach zatrudniających ponad 1 tys. pracowników - 4,7 tys. zł.

Jak wypadamy na tle Europy? Czytajcie na wnp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ajrisz 2014-12-04 21:07:38

Bzdura. Wynagrodzenia nie rosną. Gdy 12 lat temu że gustowny swoją niemocą poprawienia swojej stopy życiowej podjąłem decyzję o emigracji zarabiałem w porywach do 3 tys netto, kosztem 300 godzin pracy w miesiącu. Dwa lata temu myślałem o powrocie i badałem temat. Wiem, że zarobiłbym mniej. A przecież wszystko zdrożało. Nie ma mowy o powrocie.