Wynagrodzenia: Szeregowy pracownik ma w Polsce problem. Rozwarstwienie narasta?

• Zarabiamy więcej? 42 proc. badanych Polaków twierdzi, że ich pensje w 2015 r. wzrosły - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak.
• Większymi zarobkami cieszą się głównie specjaliści i kierownicy. Częściej mężczyźni, niż kobiety.
• Wśród pracowników szeregowych wzrósł odsetek pracowników, którzy odnotowali spadek pensji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia: Szeregowy pracownik ma w Polsce problem. Rozwarstwienie narasta?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 kwi 2016 12:09


W ostatniej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w 2015 roku, Sedlak&Sedlak zapytał ponad 140 tys. respondentów o to, jak zmieniły się ich wynagrodzenia w 2015 roku.

Zdaniem 44 proc. badanych, ich pensje nie zmieniły się w porównaniu z 2014 rokiem. Kolejne 42 proc. zadeklarowało, że ich zarobki w 2015 roku były wyższe niż w roku ubiegłym. Niecałe 10 proc. stwierdziło, że ich wynagrodzenia zmniejszyły się w tym czasie.

Różnice w opiniach zaobserwowano także na poszczególnych szczeblach zarządzania. W najkorzystniejszej sytuacji byli specjaliści i kierownicy, wśród których blisko 45 proc. stwierdziło, że ich wynagrodzenia wzrosły. W grupie osób na stanowiskach dyrektorskich oraz szeregowych tego zdania było odpowiednio 42,3 proc. i 33,8 proc. Wśród pracowników szeregowych zaobserwowano też największy odsetek pracowników deklarujących spadek wynagrodzenia w 2015 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Analizując dane na temat zmiany wynagrodzeń, można odkryć pewną prawidłowość: osoby, których wynagrodzenia wzrosły w 2015 roku, zarabiały na ogół więcej niż te, które otrzymywały tyle samo i mniej. Przykładowo dyrektorzy, których pensje wzrosły w 2015 roku zarabiali 14 tys. zł brutto na miesiąc. W rezultacie była to kwota o 4 tys. zł wyższa niż dyrektorów z niezmienionym wynagrodzeniem i o 4,2 tys. zł wyższa od tych, których zarobki spadły.

W tych województwach pensje skoczyły w górę

Największy odsetek osób deklarujących wzrost wynagrodzenia w 2015 roku dotyczył trzech polskich województw: dolnośląskiego, małopolskiego i mazowieckiego. W tych rejonach Polski ponad 43 proc. respondentów stwierdziło, że ich pensje zwiększyły się. Na drugiej stronie bieguna znalazły się województwa: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Tam odsetek pracowników z wyższymi zarobkami w 2015 roku wyniósł odpowiednio 32,3 proc., 34,9 proc. oraz 36,1 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kamil 2016-04-24 16:14:25

W mojej ocenie największym problemem jest to, że pensja specjalisty to 3000 zł a prezesa 50000 zł, Dlatego ludzie wyjeżdżają z kraju, z uwagi na przepaść pomiędzy zarobkami zwykłych specjalistów a kontraktami menadżerskimi. Dopóki nie zostanie to ograniczone ustawowo, problem ten będzie narastał. To jest nie do pomyślenia w Niemczech, żeby prezes w firmie zarabiał 20 razy tyle co specjalista. Musiałby w miesiącu 60 tysięcy Euro zarabiać !