Wynagrodzenia pracowników samorządowych bez tajemnic

W Dzienniku Ustaw ukazało się obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia o wynagrodzeniach pracowników samorządowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia pracowników samorządowych bez tajemnic

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

16 gru 2014 12:52


Rozporządzenie określa m.in. minimalne kwoty wynagrodzenia dla pracowników samorządów.

Maksymalne kwoty w poszczególnych kategoriach wynagradzania określają - zgodnie z art 39 ustawy o pracownikach samorządowych - wójtowie, burmistrzowie i prezydenci w regulaminach wynagradzania obowiązujących w ich urzędach.

Wynagrodzenie za pracę w jednostkach samorządu terytorialnego, jest świadczeniem niejednolitym. Składa się ze zmiennej liczby składników o różnym charakterze jak dodatek za wysługę lat, dodatek funkcyjny, premie i nagrody.

Rozporządzenie zawiera tabele przedstawiające minimalne wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach. I tak dla pracowników zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich ustalono 22 kategorie zaszeregowania.

Czytaj też: Karty parkingowe, delegacje i dodatki. Na co mogą liczyć radni?

Dla sekretarza gminy minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego wynosi 2 tys. zł. brutto. Dla naczelnika wydziału, kierownika biura i zastępcy skarbnika w gminach do 15 tys. mieszkańców minimalna pensja zasadnicza to 1,8 tys. zł.

Starszy specjalista ma zagwarantowany zarobek minimalny w wysokości 1,45 tys. zł, natomiast podinspektor i specjalista 1,4 tys. zł.

Rozrządzenie określa również warunki wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru (wójt, burmistrz, prezydent).

Czytaj też: Wybory samorządowe 2014. Na to muszą się przygotować nowi prezydenci i burmistrzowie

Wójt w gminie, do 15 tys. mieszkańców, może otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze pomiędzy 4,2 a 5,9 tys. zł.

Wójt, burmistrz w gminie powyżej 100 tys. mieszkańców zarabia w granicach 4,8 – 6,2 tys. zł, a maksymalna kwota dodatku funkcyjnego to 2,1 tys. zł.

W gminach do 100 tys. mieszkańców pensja podstawowa burmistrza, prezydenta musi mieścić się w granicach 4,5 – 6 tys. zł.

Treść całego rozporządzenia znajdziecie tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.