Wynagrodzenia poszybują w górę. Nawet poza sezonem podwyżek

Zwiększa się liczba pracodawców, którzy zamierzają podnieść wynagrodzenia swoim pracownikom. W jakim regionie i w jakiej branży można liczyć na podwyżki?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia poszybują w górę. Nawet poza sezonem podwyżek

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 mar 2015 12:37


Konkurowanie firm o kandydatów do pracy ma też inny, korzystny dla zatrudnionych efekt – przedsiębiorstwa są bowiem bardziej skłonne do podnoszenia wynagrodzeń pracowniczych. Wyniki badania „Plany Pracodawców” realizowanego przez firmę doradztwa personalnego Randstad i ośrodek badawczy TNS wskazują, że w nadchodzącym półroczu już 28 proc. firm planuje podwyżki wypłacanych pensji. Jest to o 3 punkty procentowe wyższy wynik niż w ubiegłym kwartale.

- Ważne, aby zauważyć, że bieżący wynik po raz pierwszy w historii badania jest wyższy, niż w poprzedzającym kwartale – zauważa Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych Randstad, ekspertka rynku pracy. - Zwykle to przełom roku jest okresem ‘podwyżkowym’ i po nim następuje zamrożenie podwyżek aż do kolejnego roku budżetowego. Tymczasem i tak spory – o 5 p.p. wzrost w poprzednim kwartale został obecnie dalej umocniony. Tylko raz w 25 edycjach badania wynik ten był wyższy i osiągnął 29 proc. Było to zimą 2010 roku - dodaje.

Czytaj też: Czy podwyżka motywuje Polaków do pracy? Z tym bywa różnie

Największej liczby podwyżek możemy się spodziewać w północno-wschodniej Polsce. Aż 37 proc. pracodawców w tym obszarze zamierza podnieść pracownikom pensje. W pozostałych regionach kraju na podwyżki decyduje się mniej niż 30 proc. firm.

Na zwiększenie wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy wszystkich branż, jednak w wynikach zdecydowanie wybija się dynamicznie rozwijający się sektor przemysłowy (37 proc.).

Najwięcej pracodawców (37 proc.), zwłaszcza tych największych, zatrudniających ponad 250 osób, planuje podwyżki na poziomie od 2 proc. do 4 proc. Mniejsza, ale nadal znacząca grupa (27 proc.) zdecyduje się na wyższy poziom podwyżek – i co warto zauważyć, częściej takie plany mają pracodawcy z mniejszych firm (zatrudniających od 10 do 49 pracowników).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.