Wynagrodzenia (płace) w Polsce 2016: To będzie złoty rok pracowników! O ile więcej zarobią Polacy i dlaczego? Skiba, Szpikowski, Jarosz, Nitecki, Guz i inni odpowiadają

Czy w związku z coraz poważniejszym problemem niedoboru kadr oraz luki pokoleniowej w polskich firmach płace wzrosną bardziej niż zwykle? W przeciwnym razie firmy nie zdobędą dobrych pracowników? I czy employer branding może pomóc? U progu nowego roku zebraliśmy dla was opinie ekspertów od rynku pracy i z sektora usług HR.

Autor: Justyna Koc, Jolanta Miśków 28 gru 2015 12:51

REKLAMA

– Wykształceni i wysoko wykwalifikowani Polacy są doceniani przez pracodawców – niestety najczęściej za granicą. W kraju wzrost ich wynagrodzeń od lat nie nadąża za rosnącą wydajnością pracy. Pracownicy zarabiają mało, dlatego decydują się na emigrację w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy oraz wyższych wynagrodzeń.

Płacę minimalną otrzymuje 13 proc. ogółu zatrudnionych, a ponad 66 proc. zarabia poniżej średniej krajowej, udział płac w PKB spada. Oczekujemy zatem wyższego wzrostu wynagrodzeń, przede wszystkim płacy minimalnej. Chcemy, by docelowo wynosiła ona 50 proc. płacy przeciętnej. Rok 2016 powinien być tym, w którym przedsiębiorcy zaczną wypłacać wyższe wynagrodzenia pracownikom. Jest to warunek niezbędny, aby polskie firmy rozwijały się. Dłużej nie można konkurować w oparciu o niskie koszty pracy, trzeba postawić na inwestycje i innowacyjność, a do tego niezbędne są wyższe płace – tłumaczy Jan Guz, szef OPZZ.


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia (płace) w Polsce 2016: To będzie złoty rok pracowników! O ile więcej zarobią Polacy i dlaczego? Skiba, Szpikowski, Jarosz, Nitecki, Guz i inni odpowiadają


REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

cobalt 2015-12-29 14:31:40

Panie Prezesie, co chwila Pana widać w rożnych artykułach sponsorowanych. Natomiast na proste pytania co z kursem Spółki i dlaczego Zarząd sprzedawał i pewnie sprzedaje akcje mimo świetlanej przyszłości i nowej strategii. To już nie potraficie się odnieść. nowa emisja akcji to też chyba do swoich na atrakcyjnych warunkach, gdzie wspomagana jest średnia kursu. Dlaczego oddaliście/wyprowadziliście i za jaką cenę Shangri La Holding który miał bardzo dobre perspektywy. Tak się robi, chronicie swój interes kosztem mniejszościowych.