Wynagrodzenia na świecie coraz wyższe. W Europie wzrosną w 2015 r. o 3,1 proc. A w Polsce?

Najświeższe dane uzyskane przez globalną firmę doradczą Hay Group pokazują, że średnie tempo wzrostu wynagrodzeń na świecie jest nieco wyższe niż przed rokiem. Dzieje się tak pomimo rozczarowujących wyników na kilku głównych rynkach wschodzących.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenia na świecie coraz wyższe. W Europie wzrosną w 2015 r. o 3,1 proc. A w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 sty 2015 12:11


Prognozowany przeciętny wzrost wynagrodzeń na świecie w 2015 r. wynosi 5,4 proc. – w porównaniu do ubiegłorocznych 5,2 proc. Zmiana na plus jest, choć niewielka. Średnia maskuje jednak znaczące spowolnienie na rynkach wschodzących takich jak Brazylia, Rosja czy Ukraina, które w ostatnich latach były silnym motorem wzrostu wynagrodzeń na świecie.

Pracownicy z tych krajów mogą oczekiwać podwyżek wynagrodzeń odpowiednio o 6,1 proc., 6,8 proc. oraz 6,8 proc. Niemniej jednak po uwzględnieniu inflacji (szacowanej na 6,5 proc., 7,5 proc. oraz 10,7 proc.), w rzeczywistości nastąpi spadek płac realnych odpowiednio o 0,4 proc. (Brazylia), 0,7 proc. (Rosja) oraz 3,9 proc. (Ukraina).

– Tegoroczne globalne prognozy przewidują wyższą stopę wzrostu płac niż w ubiegłym roku. Niemniej jednak maskuje to znaczące różnice dzielące poszczególne regiony i kraje. Każdy rynek ma swoją specyfikę, którą organizacje powinny dogłębnie poznać, jeśli chcą przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników - mówi Agnieszka Milewczyk, prezes Hay Group Polska.

- Największa zmiana zachodzi pomiędzy Europą a rynkami wschodzącymi. Na wielu rynkach europejskich płace realne rosną, jednak w głównych gospodarkach wschodzących, które w ostatnim dziesięcioleciu były źródłem bumu gospodarczego, następuje spadek realnych wynagrodzeń – dodaje.

Oznaki wzrostu w Europie

W Europie spodziewany jest wzrost płac o 3,1 proc., a dzięki niskiej inflacji (szacowanej na 1,5 proc.) pracownicy oczekiwać realnego przeciętnego wzrostu wynagrodzenia o 1,6 proc.

Na wzrost wynagrodzeń w Europie korzystnie wpłynęła poprawa wyników gospodarek, które dotąd borykały się z trudnościami. Pośród nich wyróżniają się Grecja oraz Irlandia, w których przewidywany wzrost wynagrodzeń wyniesie odpowiednio 1,3 proc. oraz 1,4 proc. w ujęciu nominalnym, a 2,5 proc. oraz 1,1 proc. w ujęciu realnym – w porównaniu z 0,8 proc. oraz 0,2 proc. w ubiegłym roku, co obydwa kraje zawdzięczają powrotowi na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.