Wynagrodzenia kadry menadżerskiej wzrosną

0 0
Wynagrodzenia kadry menadżerskiej wzrosną

Ogólny wzrost całkowitego wynagrodzenia kadry menadżerskiej w 2013 r. wynikał z tego, że więcej spółek wprowadziło długoterminowe programy motywacyjne przy jednoczesnym zwiększeniu ich wartości.

Z badania przeprowadzonego przez Hay Group wynika, że kadra zarządzająca w 2013 r. zanotowała wzrost całkowitego wynagrodzenia średnio na poziomie 6,9 proc., przy czym wynagrodzenie zasadnicze wzrosło jedynie o 2,5 proc.

W trakcie badania nie zaobserwowano znaczących podwyżek płac prezesów, ale płace innych członków kadry zarządzającej istotnie wzrosły. Między poszczególnymi krajami i sektorami różnice są wyraźne. W rankingu najbardziej hojnych pracodawców prowadzą Hiszpania i Szwajcaria, podczas gdy najbardziej powściągliwe w podwyżkach są kraje skandynawskie.

Sektor farmaceutyczny nadal płaci najwięcej, ale największy wzrost płacy całkowitej w sektorze ubezpieczeń oraz infrastruktury publicznej. Natomiast w sektorze bankowym płaca całkowita spadła znacznie poniżej ogólnej średniej.

Średnie wynagrodzenie całkowite prezesów wynosiło nieco ponad 3 mln euro, a w przypadku pozostałych członków kadry zarządzającej 1,5 mln euro. Jeśli chodzi o wartość długoterminowych programów motywacyjnych to wzrosła ona średnio o 8,5 proc. w ujęciu rocznym.

- W pakiecie wynagrodzeń kadry zarządzającej długoterminowe zmienne składniki wynagrodzeń odgrywają obecnie ważniejszą rolę, niż kiedykolwiek wcześniej. Nie tylko są częściej stosowane, lecz wzrasta również ich wartość. Oba te zjawiska związane są z problemem, przed jakim stoją komitety ds. wynagrodzeń rad nadzorczych: w jaki sposób, w efekcie presji społecznej, hamować wzrost wynagrodzeń dla kluczowych osób w firmie, jednocześnie przyciągając i zatrzymując najbardziej efektywnych pracowników - komentuje Zbigniew Dudziński, ekspert Hay Group Polska.

- Komitety znajdują się między młotem a kowadłem. W miarę ożywiania się europejskiej gospodarki i rynku pracy na tym tle, należy spodziewać się coraz większego konfliktu interesów między zarządami/ radami nadzorczymi spółek a inwestorami, a także pomiędzy grupami inwestorów o różnych celach inwestycyjnych. W połączeniu z ciągłym wzrostem presji regulacyjnej oznacza to, że rady nadzorcze będą musiały podejmować większe wysiłki, aby znaleźć uzasadnienie biznesowe wynagrodzeń, które muszą płacić wobec presji rynkowej. Chodzi o uzasadnienie zarówno w sensie zbudowania przekonującej argumentacji dla siebie, inwestorów i opinii publicznej, jak i w sensie umiejętności efektywnego rozliczenia pracy zarządów - dodaje Dudziński.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.