Wynagrodzenia: Jak zapytać pracodawcę o podwyżkę?

0 0
Wynagrodzenia: Jak zapytać pracodawcę o podwyżkę?
Jak starać się o podwyżkę? Wykluczone są też szantaże. Powinniśmy być spokojni i skoncentrowani (fot.fotolia)

• Aż 36 proc. badanych twierdzi, że zapytało swojego przełożonego o podwyżkę, ale jej nie dostało.
• 27 proc. boi się zapytać, a tylko u 10 proc. ankietowanych zapytanie o podwyżkę zakończyło się sukcesem – wynika z badań portalu Praca.pl.
• Do rozmowy o podwyżce trzeba się dobrze przygotować

- Wyniki są troszkę niepokojące, gdyż wychodzi, że boimy się pytać o podwyżkę. Nawet jeśli zapytamy to podwyżki nie otrzymamy – mówi Aleksandra Wesołowska, portal Praca.pl.

Z czego to wynika? Mimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, ciągle są miejscowości i obszary zawodowe, w których o pracę jest trudno. Pracodawcy, mając tę świadomość, nie są chętni do podwyższania wynagrodzeń, a sami pracownicy, bojąc się konsekwencji, nie pytają.

Do rozmowy o podwyżce trzeba się dobrze przygotować. Warto mieć pod ręką listę swoich osiągnięć i wykorzystać je jako główny argument na naszą korzyść. Nie warto natomiast swojej prośby motywować tym, że potrzebujemy pieniędzy, bo chcemy kupić np. nowy samochód czy mieszkanie. Wykluczone są też szantaże. Powinniśmy być spokojni i skoncentrowani.

Czytaj też: Skutecznego proszenia o podwyżkę też można się nauczyć

W związku z tym, że rynek pracownika staje się faktem i obserwujemy duże zapotrzebowanie, szczególnie na specjalistów, można przypuszczać, że ta sytuacja będzie się zmieniać. Pracodawcy powinni być bardziej skłonni do poprawy warunków pracy pracowników, których będą chcieli zatrzymać.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Normalnie. Przychodzi się do szefa z wypowiedzeniem w ręce i informacją, że inna firma płaci więcej. To nie pracownik powinien prosić o podwyżkę ale dobry szef powinien dbać aby wynagrodzenie było podnoszone.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.