Wybory parlamentarne 2015: Zarobki członków komisji wyborczych

0 0
Wybory parlamentarne 2015: Zarobki członków komisji wyborczych
Diety członków komisji wyborczych pracujących w trakcie wyborów parlamentarnych pochłonęły 42 mln zł. (fot. bip.gov.pl)

W niedzielę, 25 października wybieraliśmy członków parlamentu: 460 posłów i 100 senatorów. Głosowanie odbywało się w blisko 28 tys. obwodów wyborczych w całej Polsce. Ilu członków liczyły komisje i ile wyniosły ich diety?

W skład obwodowej komisji wyborczej powołuje się od 6 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby), a także jedną osobę wskazaną przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych.

Śledźcie relację po wyborach na portalu parlamentarny.pl.

Oznacza to, że 25 października w komisjach wyborczych pracowały setki tysięcy Polaków. Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że suma wypłaconych im diet wynosi 42 mln zł.

Dieta dla członka Komisji

Osobie pracującej w komisji wyborczej, w związku z wykonywaniem zadań, przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem jego wyników. Wysokość diety została określona jeszcze przed wyborami przez Państwową Komisę Wyborczą.

W przypadku wyborów do Sejmu i Senatu 2015 diety (zarobki) za pracę w komisji wyborczej wynoszą:

- dla członków obwodowych komisji wyborczych – 160 zł
- dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 180 zł
- dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 200 zł
- dla członków rejonowych komisji wyborczych - 250 zł
- dla członków okręgowych komisji wyborczych - 500 zł

Oprócz tego, członek komisji wyborczej może liczyć na zwrot kosztów przejazdów i dojazdów środkami komunikacji publicznej.

Kto i jak obsługuje wyborców?

W komisji wyborczej mogą pracować jedynie osoby pełnoletnie, niekarane, posiadające obywatelstwo polskie. Osoby pracujące w komisji wyborczej muszą również zamieszkiwać na obszarze danej gminy i być w związku z tym, objętym rejestrem wyborców danej gminy.

Do głównych obowiązków członka komisji wyborczej należy wydawanie głosującym odpowiednich kart do głosowania oraz zliczenie głosów na poszczególnych kandydatów po zakończeniu głosowania. Na koniec swojej pracy członkowie komisji mają również obowiązek sporządzić protokół z głosowania.

Członkowie komisji wyborczej pracują w trakcie głosowania, czyli w godzinach 7:00 - 21:00. Osoby pracujące w komisji rozpoczynają swoją pracę od przygotowania kart do głosowania jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych. Po zakończeniu głosowania członkowie komisji przystępują do liczenia głosów. Może to potrwać, w zależności od wielkości obwodu, do kilku godzin.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.