Wszystkiemu winne gender? Dlaczego mamy mniejsze płace kobiet?

Z danych BKL wynika, że najmniejsza kwota, za jaką zgodziłyby się pracować ankietowane kobiety, to 1550 zł, za to mężczyźni nie wyobrażają sobie pracy za mniej niż 1838 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wszystkiemu winne gender? Dlaczego mamy mniejsze płace kobiet?

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

2 mar 2015 10:40


Płaca uznana za zadowalającą to dla kobiet 2233 zł, dla mężczyzn - 2709 zł. Wynagrodzenie określone jako "uzyskane przy dużym szczęściu" dla kobiet to 3213 zł, a dla mężczyzn - 4084 zł. W badaniu BKL ujawniają się dysproporcje, które łatwo dostrzec na każdym kroku i które nie zaczynają się wraz z pierwszą pracą, a kształtują dużo wcześniej.

Wyniki egzaminu kończącego gimnazjum w 2013 udowodniły, że zdolności i wyniki dziewcząt i chłopców, jeśli chodzi o rozróżnienie na tzw. przedmioty humanistyczne i ścisłe, kształtują się na podobnym poziomie. Drogę życiową wyznaczają jednak późniejsze wybory szkół kształcenia oraz płace w branżach, w których pracuje się w wyuczonym zawodzie.

Przykładowo, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak, mediana zarobków w branży IT wyniosła w 2014 r. 6 tys. zł brutto, a w budownictwie - 4 tys. zł. W obu tych branżach przewagę stanowią mężczyźni, w przeciwieństwie do usług dla ludności, gdzie zarobki kształtowały się na poziomie 3 tys. zł, i służby zdrowia - 3,2 tys. Zł. Zarówno w usługach dla ludności jak w służbie zdrowia przewaga kobiet jest kolosalna.

Czytaj też: Kobiety są dyskryminowane przy naborze do służb mundurowych

Mężczyźni nie tylko nie chcą podejmować prac gorzej płatnych, ale też są bardziej pewni siebie, gdy chodzi o aplikowanie na stanowiska. Kobieta decyduje się na złożenie aplikacji, gdy spełnia 100 proc. wymagań pożądanych przez pracodawcę, za to mężczyzna próbuje szczęścia spełniając jedynie 60 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez „Harvard Business Review”. Jednak często to same kobiety utrudniają sobie drogę na szczyt.

- Bariery w rozwoju kobiet są tworzone nie tylko przez czynniki zewnętrzne i organizacyjne. Ważne są też czynniki indywidualne - kobiece indywidualne zachowania przywódcze i w planowaniu kariery - mówi Margot Zielinska, Leadership & Assessment Consultant w IBM. Jednym z pierwszych czynników jest fakt, że kobiety często nie planują swoich karier ani nie wyznaczają sobie konkretnych celów związanych z promocją.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.