Wskaźnik Dobrobytu: Realne wynagrodzenia rosną coraz wolniej

0 0
Wskaźnik Dobrobytu: Realne wynagrodzenia rosną coraz wolniej
- Tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie - powiedzieli eksperci BIEC. /Fot. Pixabay

Wskaźnik Dobrobytu - obliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych - prawie nie zmienił swej wartości we wrześniu. Zwalniające tempo spadku cen oraz utrzymujące się tempo wzrostu wynagrodzeń powoduje, że realne wynagrodzenia rosną coraz wolniej.

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, we wrześniu pozostał na zbliżonym poziomie do tego sprzed miesiąca - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

- Był to drugi miesiąc, kiedy wskaźnik ani się nie pogorszył, ani nie poprawił. Niewielka, lecz zmniejszająca się deflacja nieznacznie ogranicza siłę nabywczą gospodarstw domowych w stosunku do sytuacji sprzed roku. Latem konsumenci zwykle mniej płacą za żywność, jednak przed rokiem taniała ona w większym stopniu niż obecnie - podkreślili eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wzrost zatrudnienia utrzymuje się

Jak zaznaczyli, deflacja od kilku miesięcy słabnie, a tempo wzrostu wynagrodzeń utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. To powoduje - ich zdaniem - że realne wynagrodzenia w ostatnich miesiącach rosną coraz wolniej.

- Tempo wzrostu zatrudnienia, pomimo pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych, nie przekracza w ostatnich miesiącach 1 proc. w skali roku. W konsekwencji w gospodarce słabnie znaczenie popytu wewnętrznego - ocenili eksperci BIEC.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.